Поворська громада
Волинська область, Ковельський район

ПОВІДОМЛЕННЯ про оприлюднення проекту регуляторного акту рішення Поворської сільської ради «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради »

Дата: 18.05.2026 10:48
Кількість переглядів: 29

Фото без опису

ПОВІДОМЛЕННЯ про оприлюднення проекту регуляторного акту рішення Поворської сільської ради «Про затвердження Методики розрахунку орендної плати за користування комунальним майном Поворської сільської територіальної громади».

ПОВІДОМЛЕННЯ

про оприлюднення проекту регуляторного акту рішення Поворської сільської ради «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради »

                                                   

          Відповідно до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та з метою отримання зауважень та пропозицій від фізичних осіб та юридичних осіб, їх об’єднань повідомляємо про оприлюднення проекту регуляторного акту рішення Поворської сільської ради «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради».

          Головний розробник проекту рішення: фінансовий відділ Поворської сільської ради .

          Проект рішення разом з аналізом впливу розміщений на офіційному сайті Поворської сільської ради: povyrsk@ukr.net

          З текстом проекту та аналізом його регуляторного впливу можна ознайомитися також в кабінеті секретаря Поворської сільської ради за адресою: вул. Київська, 39 с. Поворськ Ковельський район Волинська область.

          Пропозиції та зауваження приймаються протягом одного місяця з дня офіційного опублікування цього проекту шляхом їх  подачі в електронному вигляді на електронну адресу: povyrsk@ukr.net або поштову адресу: вул. Київська, 39 с. Поворськ Ковельський район Волинська область, 45050.

Фото без опису

ПОВОРСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА     

КОВЕЛЬСЬКОГО  РАЙОНУ   ВОЛИНСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

(п’ятдесят восьма сесія восьмого скликання)

 

                                                        Р І Ш Е Н Н Я         

       

липня 2026 року                                                                                 №58/

 

Про туристичний збір  на

території Поворської сільської  ради 

Керуючись статтею 266 Податкового кодексу України, пунктом 24 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  сільська  рада

ВИРІШИЛА:

  1. Встановити на території Поворської територіальної громади туристичний збір.
  2. Затвердити ставку туристичного збору за кожну добу тимчасового розміщення особи в місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом 268.5.1 пункту 268.5 статті 268 ПКУ у розмірі 0,5% - для внутрішнього туризму та 0,5% - для в'їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення.
  3. Податковими агентами для справляння туристичного збору визначити:

- юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів згідно з підпунктом

268.7.2 пункту 268.7 статті 268 ПКУ, які надають послуги з тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом 268.5.1 пункту 268.5 статті 268 ПКУ.;

- фізичних осіб-підприємців, які надають послуги з тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом 268.5.1 пункту 268.5 статті 268 ПКУ.

  1. Рішення набирає чинності з 01.01.2027 року.
  2. Контроль за правильністю нарахування, повнотою та своєчасністю сплати податку здійснює ГУ ДПС у Волинській області.
  3. Оприлюднити рішення в засобах масової інформації або в інший можливий спосіб.
  4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку.

 

Сільський голова                                                           Інна БОНДАРЧУК

Тетяна Прокопчук (03352)9513

Аналіз регуляторного впливу

до проєкту регуляторного акту рішення Поворської сільської ради

«Про туристичний збір на території Поворської сільської ради»

 

Регуляторний орган Розробник документа

 

Поштова адреса Відповідальна особа

Контактний телефон         

  • Поворська сільська рада

 

  • Фінансовий відділ Поворської сільської ради

 

  • вул. Київська,39, с. Поворськ, Ковельський район, Волинська область

 

  • Прокопчук Тетяна Володимирівна

 

-   335295136

 

 

Аналіз регуляторного впливу проєкту рішення сільської ради «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради» підготовлено на виконання вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами (Постанова Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1151), Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами і доповненнями).

 

І. Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом регулювання.

Проблема, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання:

Розвиток країни неможливий без ефективного розвитку громад, які потребують відповідного фінансового забезпечення, безпосередньо залежного від способу наповнення місцевих бюджетів. Проблема, яку пропонується вирішити шляхом прийняття відповідного регуляторного акта, дуже важлива для нашої громади.

Відповідно до статті 10 та пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України законодавчо закріплено право органів місцевого самоврядування приймати рішення про встановлення місцевих податків та зборів, в тому числу і туристичного збору, в межах своїх повноважень та в порядку, визначеному чинним законодавством

Рішення про встановлення туристичного збору є нормативно-правовим актом, копія якого надсилається в електронному вигляді у десятиденний термін з дня його прийняття до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку податкові агенти по справлянню туристичного збору, але не пізніше 1 липня, та оприлюднюється офіційно до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановленого збору або змін до нього (плановий період). В іншому разі норми відповідного рішення застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. У разі, якщо сільська рада не прийняла рішення про встановлення туристичного збору, такий збір до прийняття рішення справляється виходячи з норм Податкового кодексу України із застосування його мінімальних ставок.

Отже, з метою правового регулювання  господарських і адміністративних відносин між Поворською сільською радою та суб’єктами господарювання, недопущення суперечливих ситуацій, безумовного виконання вимог Податкового кодексу України, фінансового забезпечення виконання Програми економічного та соціального розвитку Поворської сільської ради визначення проблеми потребує розв’язання шляхом прийняття рішення «Про туристичний збір на території  Поворської сільської ради».

 

Причини виникнення проблеми:

Проблемою є те, що в разі не прийняття рішення «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради», відповідно до підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 ПКУ податок буде нараховуватись за мінімальними ставками (оскільки ПКУ чітко не встановлює мінімальнийрозмір туристичного збору, слід вважати, що надходження до бюджету сільської територіальної громади від справляння даного збору будуть 0 грн.). Туристичний збір, зараховується в повному обсязі до бюджету сільської територіальної громади і є вагомим джерелом наповнення дохідної частини бюджету.

Від розміру ставок і рівня сплати туристичного збору залежить рівень наповнення дохідної частини бюджету сільської територіальної громади, що в свою чергу спричинить недофінансування заходів соціального спрямування

 

Аналіз втрат до бюджету сільської територіальної громади в разі неприйняття регуляторного акту

 

Назва

У разі   прийняття    рішення

про встановлення

туристичного збору

У разі     не прийняття

рішення про встановлення

туристичного збору

Відхилення,

тис грн

(втрати    до

бюджету)

п/п

показника

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ставка,%

Очікуваний

Ставка,%

Очікуваний

 

 

 

 

 

обсяг

 

обсяг

 

 

 

 

 

надходжень,

 

надходжень,

 

 

 

 

 

тис .грн

 

тис грн

 

 

1

Туристичний

0,5%

5,0

0

0

-5,0

 

 

збір

мінімальної

 

 

 

 

 

 

 

заробітної

 

 

 

 

 

 

 

плати      (для

 

 

 

 

 

 

 

внутрішнього

 

 

 

 

 

 

 

та

 

 

 

 

 

 

 

зовнішнього

 

 

 

 

 

 

 

туризму)

 

 

 

 

 

                 

 

Підтвердження важливості проблеми:

Важливість проблеми прийняття сільською радою рішення «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради» полягає, найперше, в необхідності наповнення бюджету сільської територіальної громади та спрямування отриманих коштів на вирішення соціальних проблем сільської територіальної громади та покращення інфраструктури. Стабільність надходжень від сплати місцевих податків та зборів, що формують загальний фонд бюджету сільської територіальної громади, дозволяє забезпечити безперебійну його життєдіяльність в різних сферах, своєчасну виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ та провести фінансування місцевих цільових програм.

 

Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

+

-

Органи місцевого самоврядування

+

-

Суб’єкти господарювання, у тому числі суб’єкти малого підприємництва

 

+

-

 

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів:

Застосування ринкових механізмів для вирішення вказаної проблеми не є можливим, оскільки здійснення вищезазначених заходів є засобом державного регулювання та відповідно до Податкового кодексу України є компетенцією сільської ради.

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів:

Зазначена проблема не може бути вирішена за допомогою діючих регуляторних актів з огляду на вимоги Податкового кодексу України. А саме, у разі, якщо сільська рада у термін до 15 липня не прийняла та до 25 липня не оприлюднила рішення про встановлення туристичного збору на наступний рік, такий збір справляється, виходячи з норми Податкового кодексу України із застосуванням їх мінімальних ставок.

У зв’язку з цим виникла потреба у прийнятті даного регуляторного акта.

 

 

ІI. Цілі державного регулювання

Цілі державного регулювання, безпосередньо пов’язані з розв’язанням проблеми, яка може виникнути в Поворській сільській раді, про що детально описано в попередньому розділі.

Проєкт регуляторного акту спрямований на виконання норм статей 10, 12 та 265, 268 Податкового кодексу України в частині встановлення місцевих податків та зборів та ставить перед собою досягнення наступних цілей:

  • виконання вимог чинного законодавства (в першу чергу в частині дотримання норм ПКУ);
  • встановлення доцільних та обґрунтованих розмірів ставки туристичного збору з урахуванням рівня платоспроможності суб’єктів господарювання відповідно до Податкового кодексу України;
  • забезпечення своєчасного надходження до бюджету сільської територіальної громади туристичного збору;
  • збільшення надходжень до бюджету сільської територіальної громади за рахунок встановленого ставок туристичного збору з метою забезпечення належного фінансування Програми

економічного та соціального розвитку сільської ради та цільових Програм;

  • відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування при вирішенні питань щодо механізму справляння туристичного збору;
  • приведення рішень сільської ради у відповідність до норм та вимог Податкового кодексу України.

 

    1. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей
  1. Визначення альтернативних способів

Вид альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1

Не виносити на розгляд сесії сільської ради та не приймати рішення сільської ради «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради».

Альтернатива неприйнятна, оскільки в такому випадку відповідно до п 12.3.5 ст 12 ПКУ місцеві податки та збори сплачуються платниками податків у порядку, встановленому ПКУ за мінімальними ставками, тобто 0%, що не сприятиме наповненню бюджету в необхідних обсягах.

Негативно вплине така ситуація на громаду, адже відсутність надходжень поставить під загрозу фінансування соціально важливих програм.

Альтернатива 2

Прийняття рішення «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради» у запропонованій редакції.

Альтернатива є найбільш прийнятна.

Забезпечує досягнення цілей державного регулювання повною мірою. Встановлення ставки туристичного збору забезпечить виконання вимог ПКУ та збільшення надходжень до бюджету сільської територіальної громади в розмірі 5 тис. грн, що забезпечить належне фінансування заходів соціального значення в громаді.

Альтернатива 3

Встановлення максимальних ставок туристичного збору.

Альтернатива неприйнятна.

Встановлення максимальної ставки туристичного збору, забезпечить перевиконання  запланованих надходження до бюджету, упорядкує відносини між органами місцевого самоврядування та громадянами, суб’єктами господарювання. Але, при цьому збільшується податкове навантаження на платників туристичного збору. Як наслідок, виникне заборгованість зі сплати туристичного  збору.

 

 

Питання наповнення бюджету сільської територіальної громади, у тому числі через встановлення обґрунтованих ставок туристичного збору, є сферою загальних інтересів суб’єктів господарювання, органів місцевого самоврядування й громади Рівненської сільської ради.

Стабільність надходжень, що формують загальний фонд бюджету сільської територіальної громади, дозволяє забезпечити безперебійну його життєдіяльність в різних сферах, провести фінансування цільових програм, благоустрою та розвитку інфраструктури нашої громади.

 

  1. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

 

    1. Оцінка впливу на сферу інтересів органів місцевого самоврядування

Вид

альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Зниження податкового навантаження покращить імідж місцевої влади серед даної категорії громадян

Невиконання вимог чинного законодавства. Втрати бюджету через застосування мінімальних ставок збору, як це передбачено статтею 12.3.5 розділу І ПКУ складуть приблизно 5,0 тис грн. і це призведе до скорочення фінансування соціальних і економічних програм, що

спричинить соціальну напругу.

Альтернатива 2

  1. Забезпечення дотримання вимог ПКУ, реалізація наданих органам місцевого самоврядування повноважень.
  2. Збільшення надходжень до бюджету      територіальної громади.
  3. Створення сприятливих фінансових можливостей сільської ради для задоволення соціальних потреб громади.
  4. Підвищення рівня довіри до місцевої влади за причини встановлення доцільних та обґрунтованого розміру ставки туристичного збору з урахуванням рівня платоспроможності

суб’єктів господарювання.

Витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акту та проведення відстежень результативності даного регуляторного акта та процедур з його опублікування .

Альтернатива 3

Значне перевиконання бюджету сільської територіальної громади в частині даних надходжень (Прогнозовані надходження до бюджету складуть 5,0 тис грн.)

Витрати   пов’язані          з підготовкою регуляторного акту та проведення відстежень результативності даного регуляторного акта та процедур з його опублікування. Існує ризик виникнення заборгованості зі сплати   туристичного   збору   та переходу    діяльності    суб’єктів господарювання в «тінь»

    1. Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид

альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Несплата податку спричинить економію в податкових агентів, що справляють туристичний збір

   Витрати відсутні для громадян у частині сплати туристичного збору. Однак, відсутня можливість додаткового наповнення дохідної частини бюджету та, відповідно, збільшення його видаткової частини для фінансування соціально важливих        цільових програм..

Альтернатива 2

Ураховує пропозиції членів територіальної громади щодо встановлення           ставок        з урахуванням норми податкового законодавства повною мірою. Передбачуваність розмірів ставок      гарантує забезпечення надходження прогнозованої суми податку в розмірі 5,0 тис грн. до бюджету сільської територіальної, що надасть можливість фінансування соціально важливих цільових програм.

Сплата туристичного збору за економічно обґрунтованими ставками дозволить стабільно поповнювати бюджет сільської територіальної громади і фінансувати соціальні програми

Альтернатива 3

За рахунок зростання надходжень до бюджету сільської територіальної громади буде вирішено більша кількість соціальних проблем

  громади.

 

Надмірне податкове навантаження призведе до несвоєчасних сплат туристичного збору, а це в свою чергу до нарахування пені та штрафних санкцій.

 

    1. Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

Оскільки, відповідно до податкового законодавства, туристичний збір сплачується до того бюджету сільської територіальної громади, на території якого розташовані місця проживання (ночівлі), до кількості суб’єктів господарювання, на яких поширюється дія регуляторного акта, включено також суб’єктів господарювання, що зареєстровані за межами Поворської сільської ради, але мають структурні підрозділи на території сільської ради.

 

Розрахункова кількість суб’єктів господарювання, на яких поширюється дія регуляторного акту, складає 1 особу

 

 

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

Кількість суб’єктів господарювання, що

підпадають під дію регулювання, одиниць

-

-

1

-

1

Питома вага групи у загальній кількості,

відсотків

-

-

100

-

100

 

Вид

альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Унеможливлюється нарахування та сплату   туристичного        збору, що зменшує податкове навантаження на платників

Неврегульовані відносини між

платниками, податковими агентами і місцевою владою

 

 

 

 

 

 

Альтернатива 2

Відкритість процедури, прозорість дій                    органу                    місцевого самоврядування, підтвердить соціальну спрямованість діяльності

суб’єктів господарювання

Сплата збору за встановленими ставками.

Детальна інформація щодо очікуваних витрат наведена в додатку 2 до цього АРВ.

Альтернатива 3

Відкритість процедури справляння туристичного збору, прозорість дій органу місцевого самоврядування.

 

Надмірне податкове навантаження, яке може спричинити занепад малого бізнесу, який провадить туристичну діяльність на

території ради.

 

    1. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

Здійснити вибір оптимального альтернативного способу з урахуванням системи бальної оцінки ступеня досягнення зазначених цілей. Вартість балів визначається за чотирибальною системою оцінки ступеня досягнення визначених цілей, де:

4 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті повною мірою (проблема більше існувати не буде);

3 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть);

2 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними);

1 - цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати).

 

Рейтинг

результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 2

3 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті                          майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть)

Прийняття даного рішення сільської ради вирішить важливі аспекти проблеми, забезпечить досягнення встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння туристичного збору, наповнення бюджету сільської територіальної громади, виконання програми економічного та соціального розвитку громади. Таким чином, прийняттям вказаного рішення буде досягнуто балансу інтересів громади і податкових агентів.

Альтернатива 3

2 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми

залишаться невирішеними)

Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне податкове навантаження на суб'єктів господарювання знівелює вигоди від значного збільшення дохідної частини  бюджету сільської територіальної громади, а саме існує ризик переходу суб’єктів господарювання в «тінь», зменшення кількості робочих місць та розміру   заробітної   плати,   і   як   наслідок   виникне зворотній ефект в результаті якого відбудеться зменшення      надходжень до бюджету сільської територіальної громади. Балансу інтересів досягнуто не буде.

 

 

 

Альтернатива 1

1- цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати).

Така альтернатива є неприйнятною. Скоротяться     надходження     до    бюджету сільської територіальної громади, а це не дозволить  профінансувати         заходи соціально- економічного  спрямування.

Балансу інтересів не буде досягнуто.

 

Рейтинг результатив

ності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у

рейтингу

Альтернатива 2

Держава: надходження додаткових коштів до бюджету сільської територіальної громади, спрямування коштів на соціально-економічний розвиток територіальної громади.

Громадяни: збільшення надходжень до бюджету сільської територіальної громади, збільшить можливість вирішення соціальних проблем

 

Держава: Витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акта та процедур з його офіційного оприлюднення.

Громадяни: сплата туристичного збору за економічного обґрунтованими ставками дозволить стабільно поповнювати бюджет сільської територіальної громади і фінансувати соціальні програми.

 

 

Дана альтернатива дає змогу максимально досягнути поставлених цілей державного регулювання, наповнити бюджет

сільської територіальної громади, своєчасно фінансувати місцеві програми, які спрямовані на покращення рівня

 

Суб’єкти господарювання: Відкритість процедури справляння туристичного збору, прозорість дій органу місцевого самоврядування.

Суб’єкти господарювання: сплата податків по встановлених ставках.

 

життя громади, досягнути балансу інтересів сільської

ради, громади і платників податків

Альтернатива 3

Держава: максимальні надходження коштів до  бюджету сільської територіальної громади.

Спрямування надлишків на соціально-економічний розвиток територіальної громади.

Громадяни: вирішення більшої кількості соціальних проблем за рахунок значного зростання доходів від завищених ставок туристичного збору. Суб’єкти господарювання: Відкритість процедури справляння туристичного збору, прозорість дій органу місцевого самоврядування.

Держава: витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акта та його офіційного оприлюднення.

Громадяни: Надмірне податкове навантаження призведе до несвоєчасної збору, а це в свою чергу до нарахування пені та штрафних санкцій.

Суб’єкти господарювання: надмірне податкове навантаження від встановлення максимальної ставки туристичного збору

Надмірне податкове навантаження, призведе до ризику переходу суб’єктів підприємницької діяльності в

«тінь», як наслідок зменшення робочих місць та розміру заробітної плати.

 

 

 

 

Альтернатива1

Держава: Зниження податкового навантаження покращить імідж місцевої влади серед даної категорії громадян

Громадяни Несплата збору спричинить економію в податкових агентів , що справляють туристичний збір але з іншої сторони не буде коштів на фінансування соціально- економічних програм .

Суб’єкти господарювання Сплата туристичного збору за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України

Держава: Невиконання вимог                чинного

законодавства.                                Втрати бюджету сільської територіальної громади призведе до скорочення фінансування соціальних і економічних програм, що спричинить соціальну напругу серед жителів громади.

Громадяни:       Витрати відсутні для громадян у частині сплати збору, однак, відсутня можливість додаткового наповнення дохідної частини  бюджету сільської територіальної громади та збільшення його   видаткової   частини для фінансування соціально   важливих цільових програм.

Суб’єкти господарювання: Неврегульовані відносини між суб’єктами декларування і місцевою владою

Зменшення надходжень до бюджету сільської територіальної громади від сплати туристичного збору.

Підвищення соціальної напруги та погіршення якості життя в громаді.

 

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію

запропонованого регуляторного акта

Альтернатива 2

Ця альтернатива є найбільш привабливою за

наступними причинами:

  • забезпечує наповнення бюджету сільської територіальної громади;
  • дозволяє реалізувати цільові програми та соціальні проекти

Буде досягнуто балансу інтересів громади і платників податку

Найбільшими зовнішніми

ризиками є:

  • зміна діючого законодавства
  • підвищення рівня інфляції

Альтернатива 3

Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне податкове навантаження на суб’єктів господарювання знівелює вигоди від значного збільшення дохідної частини  бюджету сільської територіальної громади. Недоліки цієї альтернативи є перехід суб’єктів господарювання в «тінь». Балансу інтересів досягнути неможливо.

 

Найбільшими зовнішніми  ризиками є:

- зміна діючого законодавства

Альтернатива 1

Не вирішує поставлену проблему. Альтернатива є неприйнятною, оскільки чинним законодавством покладено на органи місцевого самоврядування обов’язок із встановлення місцевих податків та зборів на території відповідної адміністративно- територіальної одиниці. Недостатнього наповнення  бюджет сільської територіальної громади у і, відповідно, реалізації не всіх бюджетних програм.

Балансу інтересів досягнути не можливо.

Відсутні

 

Таким чином, для реалізації обрано альтернативу 2 – встановлення економічно обґрунтованого розміру ставки туристичного збору на території Поворської сільської ради, щоб суб’єкти господарювання могли сплачувати податки, а бюджет стабільно наповнювався в достатній мірі.

 

    1. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми.

Запропоновані механізми регуляторного акта, за допомогою яких можна розв’язати проблему.

В результаті визначенні цілі, проведено аналіз поточної ситуації на території Поворської сільської ради, на основі аналітичних показників Ковельської ДПІ ГУ ДПС  у Волинській області, інформації фінансового відділу Поворської сільської ради, проведених консультацій та зустрічей, основним механізмом, який забезпечить розв’язання визначеної проблеми є встановлення запропонованих ставок  туристичного збору на території Поворської сільської ради. Тобто, розв’язання існуючої проблеми буде забезпечено за допомогою механізму нормотворчої діяльності сільської ради.

Заходи, які мають здійснити органи влади для впровадження цього регуляторного акта:

Розробка проєкту рішення Поворської сільської ради «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради».

Проведення консультацій з суб’єктами господарювання та з жителями громади. Оприлюднення проєкту  та отримання пропозицій і зауважень.

Підготовка експертного висновку постійної відповідальної комісії щодо відповідності проєкту рішення вимогам статей 4,8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Отримання пропозицій по удосконаленню від Державної регуляторної служби України. Прийняття рішення на засіданні сесії сільської ради.

Проведення заходів з відстеження результативності прийнятого рішення.

 

    1. Оцінка виконання вимог регуляторного акта

залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків та зборів, не змінюючи порядок їх обчислення сплати та інші адміністративні процедури.

 

    1. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Запропонований термін дії регуляторного акта один рік. В разі внесення змін до чинного законодавства України в частині справляння місцевих податків та зборів, в тому числі туристичного збору, відповідні зміни будуть внесенні до даного регуляторного акту.

У разі, якщо сільська рада до 15 липня не прийняла рішення про встановлення туристичного збору на наступний рік, що є обов’язковим згідно з нормами Податкового кодексу України, такий збір, до прийняття рішення, справляється виходячи з норм Податкового кодексу України із застосуванням його мінімальних ставок. Враховуючи норми Бюджетного та Податкового кодексів України, органи місцевого самоврядування мають щорічно встановлювати ставки місцевих податків та зборів, в тому числі туристичного збору, що справляється в установленому Податковим кодексом України порядку. Відповідні ставки будуть діяти лише протягом року, на який прийняті.

 

    1. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

Для відстеження результативності дії регуляторного акта визначено такі показники:

  • сума надходжень від сплати туристичного збору (тис грн.);
  • кількість    податкових    агентів    зі    справляння    туристичного    збору,                   на яких поширюватиметься регуляторний акт(юридичних і фізичних осіб):
  • розмір коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання на виконання вимог регуляторного акта ( грн.);
  • рівень    поінформованості   суб’єктів   господарювання,    пов'язаний   з державним  регулюванням.

 

Показник

У разі прийняття рішення «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради»

Ставка туристичного збору,

%

Очікуваний обсяг надходжень, грн.

Суми надходжень туристичного збору

0,5% мінімальної

зарплати

5 000

Кількість суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія

регуляторного акта

1

Розмір коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання та/або фізичними особами,

пов'язаними з виконанням вимог акта

 

5 000

Рівень поінформованості суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта

Всі суб’єкти малого підприємництва будуть проінформовані про рішення   сільської ради шляхом висвітлення на офіційному сайті Поворської сільської ради та повідомлення в засобах масової інформації, інформуванням посадовими особами сільської ради та податкової інспекції.

 

ІХ. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження  результативності дії регуляторного акта

Відстеження результативності регуляторного акта буде виконавчими органами Поворської сільської ради, її апаратом в терміни, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та відповідно до методики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами.

У зв’язку з тим, що строк дії регуляторного акту один рік, буде здійснено  базове та повторне відстеження результативності регуляторного акта.

Базове відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься до дня набрання чинності цим регуляторним актом.

Повторне відстеження буде проводитися з 15 вересня 2027 року по 15 жовтня 2027 року з метою оцінки ступеня досягнення актом визначених цілей.

Метод проведення відстеження результативності:

Статистичний

Вид даних, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності:

Статистичні та аналітичні показники Ковельської ДПІ ГУ ДПС  у Волинській області  та інформація фінансового відділу сільської ради.

 

 

 

Начальник фінансового відділу                                                      Тетяна ПРОКОПЧУК

Аналіз регуляторного впливу

до проєкту регуляторного акту рішення Поворської сільської ради

«Про туристичний збір на території Поворської сільської ради»

 

Регуляторний орган Розробник документа

 

Поштова адреса Відповідальна особа

Контактний телефон         

  • Поворська сільська рада

 

  • Фінансовий відділ Поворської сільської ради

 

  • вул. Київська,39, с. Поворськ, Ковельський район, Волинська область

 

  • Прокопчук Тетяна Володимирівна

 

-   335295136

 

 

Аналіз регуляторного впливу проєкту рішення сільської ради «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради» підготовлено на виконання вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами (Постанова Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1151), Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами і доповненнями).

 

І. Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом регулювання.

Проблема, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання:

Розвиток країни неможливий без ефективного розвитку громад, які потребують відповідного фінансового забезпечення, безпосередньо залежного від способу наповнення місцевих бюджетів. Проблема, яку пропонується вирішити шляхом прийняття відповідного регуляторного акта, дуже важлива для нашої громади.

Відповідно до статті 10 та пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України законодавчо закріплено право органів місцевого самоврядування приймати рішення про встановлення місцевих податків та зборів, в тому числу і туристичного збору, в межах своїх повноважень та в порядку, визначеному чинним законодавством

Рішення про встановлення туристичного збору є нормативно-правовим актом, копія якого надсилається в електронному вигляді у десятиденний термін з дня його прийняття до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку податкові агенти по справлянню туристичного збору, але не пізніше 1 липня, та оприлюднюється офіційно до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановленого збору або змін до нього (плановий період). В іншому разі норми відповідного рішення застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. У разі, якщо сільська рада не прийняла рішення про встановлення туристичного збору, такий збір до прийняття рішення справляється виходячи з норм Податкового кодексу України із застосування його мінімальних ставок.

Отже, з метою правового регулювання  господарських і адміністративних відносин між Поворською сільською радою та суб’єктами господарювання, недопущення суперечливих ситуацій, безумовного виконання вимог Податкового кодексу України, фінансового забезпечення виконання Програми економічного та соціального розвитку Поворської сільської ради визначення проблеми потребує розв’язання шляхом прийняття рішення «Про туристичний збір на території  Поворської сільської ради».

 

Причини виникнення проблеми:

Проблемою є те, що в разі не прийняття рішення «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради», відповідно до підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 ПКУ податок буде нараховуватись за мінімальними ставками (оскільки ПКУ чітко не встановлює мінімальнийрозмір туристичного збору, слід вважати, що надходження до бюджету сільської територіальної громади від справляння даного збору будуть 0 грн.). Туристичний збір, зараховується в повному обсязі до бюджету сільської територіальної громади і є вагомим джерелом наповнення дохідної частини бюджету.

Від розміру ставок і рівня сплати туристичного збору залежить рівень наповнення дохідної частини бюджету сільської територіальної громади, що в свою чергу спричинить недофінансування заходів соціального спрямування

 

Аналіз втрат до бюджету сільської територіальної громади в разі неприйняття регуляторного акту

 

Назва

У разі   прийняття    рішення

про встановлення

туристичного збору

У разі     не прийняття

рішення про встановлення

туристичного збору

Відхилення,

тис грн

(втрати    до

бюджету)

п/п

показника

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ставка,%

Очікуваний

Ставка,%

Очікуваний

 

 

 

 

 

обсяг

 

обсяг

 

 

 

 

 

надходжень,

 

надходжень,

 

 

 

 

 

тис .грн

 

тис грн

 

 

1

Туристичний

0,5%

5,0

0

0

-5,0

 

 

збір

мінімальної

 

 

 

 

 

 

 

заробітної

 

 

 

 

 

 

 

плати      (для

 

 

 

 

 

 

 

внутрішнього

 

 

 

 

 

 

 

та

 

 

 

 

 

 

 

зовнішнього

 

 

 

 

 

 

 

туризму)

 

 

 

 

 

                 

 

Підтвердження важливості проблеми:

Важливість проблеми прийняття сільською радою рішення «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради» полягає, найперше, в необхідності наповнення бюджету сільської територіальної громади та спрямування отриманих коштів на вирішення соціальних проблем сільської територіальної громади та покращення інфраструктури. Стабільність надходжень від сплати місцевих податків та зборів, що формують загальний фонд бюджету сільської територіальної громади, дозволяє забезпечити безперебійну його життєдіяльність в різних сферах, своєчасну виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ та провести фінансування місцевих цільових програм.

 

Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

+

-

Органи місцевого самоврядування

+

-

Суб’єкти господарювання, у тому числі суб’єкти малого підприємництва

 

+

-

 

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів:

Застосування ринкових механізмів для вирішення вказаної проблеми не є можливим, оскільки здійснення вищезазначених заходів є засобом державного регулювання та відповідно до Податкового кодексу України є компетенцією сільської ради.

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів:

Зазначена проблема не може бути вирішена за допомогою діючих регуляторних актів з огляду на вимоги Податкового кодексу України. А саме, у разі, якщо сільська рада у термін до 15 липня не прийняла та до 25 липня не оприлюднила рішення про встановлення туристичного збору на наступний рік, такий збір справляється, виходячи з норми Податкового кодексу України із застосуванням їх мінімальних ставок.

У зв’язку з цим виникла потреба у прийнятті даного регуляторного акта.

 

 

ІI. Цілі державного регулювання

Цілі державного регулювання, безпосередньо пов’язані з розв’язанням проблеми, яка може виникнути в Поворській сільській раді, про що детально описано в попередньому розділі.

Проєкт регуляторного акту спрямований на виконання норм статей 10, 12 та 265, 268 Податкового кодексу України в частині встановлення місцевих податків та зборів та ставить перед собою досягнення наступних цілей:

  • виконання вимог чинного законодавства (в першу чергу в частині дотримання норм ПКУ);
  • встановлення доцільних та обґрунтованих розмірів ставки туристичного збору з урахуванням рівня платоспроможності суб’єктів господарювання відповідно до Податкового кодексу України;
  • забезпечення своєчасного надходження до бюджету сільської територіальної громади туристичного збору;
  • збільшення надходжень до бюджету сільської територіальної громади за рахунок встановленого ставок туристичного збору з метою забезпечення належного фінансування Програми

економічного та соціального розвитку сільської ради та цільових Програм;

  • відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування при вирішенні питань щодо механізму справляння туристичного збору;
  • приведення рішень сільської ради у відповідність до норм та вимог Податкового кодексу України.

 

    1. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей
  1. Визначення альтернативних способів

Вид альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1

Не виносити на розгляд сесії сільської ради та не приймати рішення сільської ради «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради».

Альтернатива неприйнятна, оскільки в такому випадку відповідно до п 12.3.5 ст 12 ПКУ місцеві податки та збори сплачуються платниками податків у порядку, встановленому ПКУ за мінімальними ставками, тобто 0%, що не сприятиме наповненню бюджету в необхідних обсягах.

Негативно вплине така ситуація на громаду, адже відсутність надходжень поставить під загрозу фінансування соціально важливих програм.

Альтернатива 2

Прийняття рішення «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради» у запропонованій редакції.

Альтернатива є найбільш прийнятна.

Забезпечує досягнення цілей державного регулювання повною мірою. Встановлення ставки туристичного збору забезпечить виконання вимог ПКУ та збільшення надходжень до бюджету сільської територіальної громади в розмірі 5 тис. грн, що забезпечить належне фінансування заходів соціального значення в громаді.

Альтернатива 3

Встановлення максимальних ставок туристичного збору.

Альтернатива неприйнятна.

Встановлення максимальної ставки туристичного збору, забезпечить перевиконання  запланованих надходження до бюджету, упорядкує відносини між органами місцевого самоврядування та громадянами, суб’єктами господарювання. Але, при цьому збільшується податкове навантаження на платників туристичного збору. Як наслідок, виникне заборгованість зі сплати туристичного  збору.

 

 

Питання наповнення бюджету сільської територіальної громади, у тому числі через встановлення обґрунтованих ставок туристичного збору, є сферою загальних інтересів суб’єктів господарювання, органів місцевого самоврядування й громади Рівненської сільської ради.

Стабільність надходжень, що формують загальний фонд бюджету сільської територіальної громади, дозволяє забезпечити безперебійну його життєдіяльність в різних сферах, провести фінансування цільових програм, благоустрою та розвитку інфраструктури нашої громади.

 

  1. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

 

    1. Оцінка впливу на сферу інтересів органів місцевого самоврядування

Вид

альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Зниження податкового навантаження покращить імідж місцевої влади серед даної категорії громадян

Невиконання вимог чинного законодавства. Втрати бюджету через застосування мінімальних ставок збору, як це передбачено статтею 12.3.5 розділу І ПКУ складуть приблизно 5,0 тис грн. і це призведе до скорочення фінансування соціальних і економічних програм, що

спричинить соціальну напругу.

Альтернатива 2

  1. Забезпечення дотримання вимог ПКУ, реалізація наданих органам місцевого самоврядування повноважень.
  2. Збільшення надходжень до бюджету      територіальної громади.
  3. Створення сприятливих фінансових можливостей сільської ради для задоволення соціальних потреб громади.
  4. Підвищення рівня довіри до місцевої влади за причини встановлення доцільних та обґрунтованого розміру ставки туристичного збору з урахуванням рівня платоспроможності

суб’єктів господарювання.

Витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акту та проведення відстежень результативності даного регуляторного акта та процедур з його опублікування .

Альтернатива 3

Значне перевиконання бюджету сільської територіальної громади в частині даних надходжень (Прогнозовані надходження до бюджету складуть 5,0 тис грн.)

Витрати   пов’язані          з підготовкою регуляторного акту та проведення відстежень результативності даного регуляторного акта та процедур з його опублікування. Існує ризик виникнення заборгованості зі сплати   туристичного   збору   та переходу    діяльності    суб’єктів господарювання в «тінь»

    1. Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид

альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Несплата податку спричинить економію в податкових агентів, що справляють туристичний збір

   Витрати відсутні для громадян у частині сплати туристичного збору. Однак, відсутня можливість додаткового наповнення дохідної частини бюджету та, відповідно, збільшення його видаткової частини для фінансування соціально важливих        цільових програм..

Альтернатива 2

Ураховує пропозиції членів територіальної громади щодо встановлення           ставок        з урахуванням норми податкового законодавства повною мірою. Передбачуваність розмірів ставок      гарантує забезпечення надходження прогнозованої суми податку в розмірі 5,0 тис грн. до бюджету сільської територіальної, що надасть можливість фінансування соціально важливих цільових програм.

Сплата туристичного збору за економічно обґрунтованими ставками дозволить стабільно поповнювати бюджет сільської територіальної громади і фінансувати соціальні програми

Альтернатива 3

За рахунок зростання надходжень до бюджету сільської територіальної громади буде вирішено більша кількість соціальних проблем

  громади.

 

Надмірне податкове навантаження призведе до несвоєчасних сплат туристичного збору, а це в свою чергу до нарахування пені та штрафних санкцій.

 

    1. Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

Оскільки, відповідно до податкового законодавства, туристичний збір сплачується до того бюджету сільської територіальної громади, на території якого розташовані місця проживання (ночівлі), до кількості суб’єктів господарювання, на яких поширюється дія регуляторного акта, включено також суб’єктів господарювання, що зареєстровані за межами Поворської сільської ради, але мають структурні підрозділи на території сільської ради.

 

Розрахункова кількість суб’єктів господарювання, на яких поширюється дія регуляторного акту, складає 1 особу

 

 

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

Кількість суб’єктів господарювання, що

підпадають під дію регулювання, одиниць

-

-

1

-

1

Питома вага групи у загальній кількості,

відсотків

-

-

100

-

100

 

Вид

альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Унеможливлюється нарахування та сплату   туристичного        збору, що зменшує податкове навантаження на платників

Неврегульовані відносини між

платниками, податковими агентами і місцевою владою

 

 

 

 

 

 

Альтернатива 2

Відкритість процедури, прозорість дій                    органу                    місцевого самоврядування, підтвердить соціальну спрямованість діяльності

суб’єктів господарювання

Сплата збору за встановленими ставками.

Детальна інформація щодо очікуваних витрат наведена в додатку 2 до цього АРВ.

Альтернатива 3

Відкритість процедури справляння туристичного збору, прозорість дій органу місцевого самоврядування.

 

Надмірне податкове навантаження, яке може спричинити занепад малого бізнесу, який провадить туристичну діяльність на

території ради.

 

    1. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

Здійснити вибір оптимального альтернативного способу з урахуванням системи бальної оцінки ступеня досягнення зазначених цілей. Вартість балів визначається за чотирибальною системою оцінки ступеня досягнення визначених цілей, де:

4 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті повною мірою (проблема більше існувати не буде);

3 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть);

2 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними);

1 - цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати).

 

Рейтинг

результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 2

3 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті                          майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть)

Прийняття даного рішення сільської ради вирішить важливі аспекти проблеми, забезпечить досягнення встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння туристичного збору, наповнення бюджету сільської територіальної громади, виконання програми економічного та соціального розвитку громади. Таким чином, прийняттям вказаного рішення буде досягнуто балансу інтересів громади і податкових агентів.

Альтернатива 3

2 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми

залишаться невирішеними)

Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне податкове навантаження на суб'єктів господарювання знівелює вигоди від значного збільшення дохідної частини  бюджету сільської територіальної громади, а саме існує ризик переходу суб’єктів господарювання в «тінь», зменшення кількості робочих місць та розміру   заробітної   плати,   і   як   наслідок   виникне зворотній ефект в результаті якого відбудеться зменшення      надходжень до бюджету сільської територіальної громади. Балансу інтересів досягнуто не буде.

 

 

 

Альтернатива 1

1- цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати).

Така альтернатива є неприйнятною. Скоротяться     надходження     до    бюджету сільської територіальної громади, а це не дозволить  профінансувати         заходи соціально- економічного  спрямування.

Балансу інтересів не буде досягнуто.

 

Рейтинг результатив

ності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у

рейтингу

Альтернатива 2

Держава: надходження додаткових коштів до бюджету сільської територіальної громади, спрямування коштів на соціально-економічний розвиток територіальної громади.

Громадяни: збільшення надходжень до бюджету сільської територіальної громади, збільшить можливість вирішення соціальних проблем

 

Держава: Витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акта та процедур з його офіційного оприлюднення.

Громадяни: сплата туристичного збору за економічного обґрунтованими ставками дозволить стабільно поповнювати бюджет сільської територіальної громади і фінансувати соціальні програми.

 

 

Дана альтернатива дає змогу максимально досягнути поставлених цілей державного регулювання, наповнити бюджет

сільської територіальної громади, своєчасно фінансувати місцеві програми, які спрямовані на покращення рівня

 

Суб’єкти господарювання: Відкритість процедури справляння туристичного збору, прозорість дій органу місцевого самоврядування.

Суб’єкти господарювання: сплата податків по встановлених ставках.

 

життя громади, досягнути балансу інтересів сільської

ради, громади і платників податків

Альтернатива 3

Держава: максимальні надходження коштів до  бюджету сільської територіальної громади.

Спрямування надлишків на соціально-економічний розвиток територіальної громади.

Громадяни: вирішення більшої кількості соціальних проблем за рахунок значного зростання доходів від завищених ставок туристичного збору. Суб’єкти господарювання: Відкритість процедури справляння туристичного збору, прозорість дій органу місцевого самоврядування.

Держава: витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акта та його офіційного оприлюднення.

Громадяни: Надмірне податкове навантаження призведе до несвоєчасної збору, а це в свою чергу до нарахування пені та штрафних санкцій.

Суб’єкти господарювання: надмірне податкове навантаження від встановлення максимальної ставки туристичного збору

Надмірне податкове навантаження, призведе до ризику переходу суб’єктів підприємницької діяльності в

«тінь», як наслідок зменшення робочих місць та розміру заробітної плати.

 

 

 

 

Альтернатива1

Держава: Зниження податкового навантаження покращить імідж місцевої влади серед даної категорії громадян

Громадяни Несплата збору спричинить економію в податкових агентів , що справляють туристичний збір але з іншої сторони не буде коштів на фінансування соціально- економічних програм .

Суб’єкти господарювання Сплата туристичного збору за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України

Держава: Невиконання вимог                чинного

законодавства.                                Втрати бюджету сільської територіальної громади призведе до скорочення фінансування соціальних і економічних програм, що спричинить соціальну напругу серед жителів громади.

Громадяни:       Витрати відсутні для громадян у частині сплати збору, однак, відсутня можливість додаткового наповнення дохідної частини  бюджету сільської територіальної громади та збільшення його   видаткової   частини для фінансування соціально   важливих цільових програм.

Суб’єкти господарювання: Неврегульовані відносини між суб’єктами декларування і місцевою владою

Зменшення надходжень до бюджету сільської територіальної громади від сплати туристичного збору.

Підвищення соціальної напруги та погіршення якості життя в громаді.

 

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію

запропонованого регуляторного акта

Альтернатива 2

Ця альтернатива є найбільш привабливою за

наступними причинами:

  • забезпечує наповнення бюджету сільської територіальної громади;
  • дозволяє реалізувати цільові програми та соціальні проекти

Буде досягнуто балансу інтересів громади і платників податку

Найбільшими зовнішніми

ризиками є:

  • зміна діючого законодавства
  • підвищення рівня інфляції

Альтернатива 3

Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне податкове навантаження на суб’єктів господарювання знівелює вигоди від значного збільшення дохідної частини  бюджету сільської територіальної громади. Недоліки цієї альтернативи є перехід суб’єктів господарювання в «тінь». Балансу інтересів досягнути неможливо.

 

Найбільшими зовнішніми  ризиками є:

- зміна діючого законодавства

Альтернатива 1

Не вирішує поставлену проблему. Альтернатива є неприйнятною, оскільки чинним законодавством покладено на органи місцевого самоврядування обов’язок із встановлення місцевих податків та зборів на території відповідної адміністративно- територіальної одиниці. Недостатнього наповнення  бюджет сільської територіальної громади у і, відповідно, реалізації не всіх бюджетних програм.

Балансу інтересів досягнути не можливо.

Відсутні

 

Таким чином, для реалізації обрано альтернативу 2 – встановлення економічно обґрунтованого розміру ставки туристичного збору на території Поворської сільської ради, щоб суб’єкти господарювання могли сплачувати податки, а бюджет стабільно наповнювався в достатній мірі.

 

    1. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми.

Запропоновані механізми регуляторного акта, за допомогою яких можна розв’язати проблему.

В результаті визначенні цілі, проведено аналіз поточної ситуації на території Поворської сільської ради, на основі аналітичних показників Ковельської ДПІ ГУ ДПС  у Волинській області, інформації фінансового відділу Поворської сільської ради, проведених консультацій та зустрічей, основним механізмом, який забезпечить розв’язання визначеної проблеми є встановлення запропонованих ставок  туристичного збору на території Поворської сільської ради. Тобто, розв’язання існуючої проблеми буде забезпечено за допомогою механізму нормотворчої діяльності сільської ради.

Заходи, які мають здійснити органи влади для впровадження цього регуляторного акта:

Розробка проєкту рішення Поворської сільської ради «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради».

Проведення консультацій з суб’єктами господарювання та з жителями громади. Оприлюднення проєкту  та отримання пропозицій і зауважень.

Підготовка експертного висновку постійної відповідальної комісії щодо відповідності проєкту рішення вимогам статей 4,8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Отримання пропозицій по удосконаленню від Державної регуляторної служби України. Прийняття рішення на засіданні сесії сільської ради.

Проведення заходів з відстеження результативності прийнятого рішення.

 

    1. Оцінка виконання вимог регуляторного акта

залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків та зборів, не змінюючи порядок їх обчислення сплати та інші адміністративні процедури.

 

    1. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Запропонований термін дії регуляторного акта один рік. В разі внесення змін до чинного законодавства України в частині справляння місцевих податків та зборів, в тому числі туристичного збору, відповідні зміни будуть внесенні до даного регуляторного акту.

У разі, якщо сільська рада до 15 липня не прийняла рішення про встановлення туристичного збору на наступний рік, що є обов’язковим згідно з нормами Податкового кодексу України, такий збір, до прийняття рішення, справляється виходячи з норм Податкового кодексу України із застосуванням його мінімальних ставок. Враховуючи норми Бюджетного та Податкового кодексів України, органи місцевого самоврядування мають щорічно встановлювати ставки місцевих податків та зборів, в тому числі туристичного збору, що справляється в установленому Податковим кодексом України порядку. Відповідні ставки будуть діяти лише протягом року, на який прийняті.

 

    1. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

Для відстеження результативності дії регуляторного акта визначено такі показники:

  • сума надходжень від сплати туристичного збору (тис грн.);
  • кількість    податкових    агентів    зі    справляння    туристичного    збору,                   на яких поширюватиметься регуляторний акт(юридичних і фізичних осіб):
  • розмір коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання на виконання вимог регуляторного акта ( грн.);
  • рівень    поінформованості   суб’єктів   господарювання,    пов'язаний   з державним  регулюванням.

 

Показник

У разі прийняття рішення «Про туристичний збір на території Поворської сільської ради»

Ставка туристичного збору,

%

Очікуваний обсяг надходжень, грн.

Суми надходжень туристичного збору

0,5% мінімальної

зарплати

5 000

Кількість суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія

регуляторного акта

1

Розмір коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання та/або фізичними особами,

пов'язаними з виконанням вимог акта

 

5 000

Рівень поінформованості суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта

Всі суб’єкти малого підприємництва будуть проінформовані про рішення   сільської ради шляхом висвітлення на офіційному сайті Поворської сільської ради та повідомлення в засобах масової інформації, інформуванням посадовими особами сільської ради та податкової інспекції.

 

ІХ. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження  результативності дії регуляторного акта

Відстеження результативності регуляторного акта буде виконавчими органами Поворської сільської ради, її апаратом в терміни, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та відповідно до методики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами.

У зв’язку з тим, що строк дії регуляторного акту один рік, буде здійснено  базове та повторне відстеження результативності регуляторного акта.

Базове відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься до дня набрання чинності цим регуляторним актом.

Повторне відстеження буде проводитися з 15 вересня 2027 року по 15 жовтня 2027 року з метою оцінки ступеня досягнення актом визначених цілей.

Метод проведення відстеження результативності:

Статистичний

Вид даних, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності:

Статистичні та аналітичні показники Ковельської ДПІ ГУ ДПС  у Волинській області  та інформація фінансового відділу сільської ради.

 

 

 

Начальник фінансового відділу                                                      Тетяна ПРОКОПЧУК

 

 Редагувати новину

 Видалити новину

 Фотозвіт


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь