ПОВІДОМЛЕННЯ про оприлюднення проєкту регуляторного акту рішення Поворської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку »
|
ПОВІДОМЛЕННЯ про оприлюднення проєкту регуляторного акту рішення Поворської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку »
Відповідно до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та з метою отримання зауважень та пропозицій від фізичних осіб та юридичних осіб, їх об’єднань повідомляємо про оприлюднення проєкту регуляторного акту рішення Поворської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку » Головний розробник проекту рішення: фінансовий відділ Поворської сільської ради. Проєкт рішення разом з аналізом впливу розміщений на офіційному сайті Поворської сільської ради: https://povorska-gromada.gov.ua/ З текстом проєкту та аналізом його регуляторного впливу можна ознайомитися також в кабінеті секретаря Поворської сільської ради за адресою: вул. Київська, 39 с. Поворськ Ковельський район Волинська область. Пропозиції та зауваження приймаються протягом одного місяця з дня офіційного опублікування цього проєкту шляхом їх подачі в електронному вигляді на електронну адресу: finvid@povorska-gromada.gov.ua або поштову адресу: вул. Київська, 39 с. Поворськ Ковельський район Волинська область, 45050.
ПОВОРСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА КОВЕЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ (п’ятдесят восьма сесія восьмого скликання)
Р І Ш Е Н Н Я
липня2026 року №58/___
Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку
Керуючися абзацами другим і третім пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України та пунктом 24 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська рада ВИРІШИЛА 1. Установити на території Поворської сільської ради: 1) ставки земельного податку згідно з додатком 1; 2) пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до статті 281, 282 та 283 Податкового кодексу України, за переліком згідно з додатком 2. 2. Оприлюднити рішення в засобах масової інформації або в інший можливий спосіб. 3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, фінансів, планування соціально-економічного розвитку 4. Рішення набирає чинності з 01.01.2027 року.
Сільський голова Інна БОНДАРЧУК
Андрій Олексюк (03352) 95-4-72
Аналіз регуляторного впливу проекту рішення Поворська сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку» Назва регуляторного акта- проект рішення Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку» Регуляторний орган - Поворська сільська рада Ковельського району Волинської області Розробник документа - фінансовий відділ Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області
Відповідальна особа - начальник фінансового відділу Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області – Прокопчук Тетяна Володимирівна Контактний телефон - +380962262671, e-mail: finvid@povorska-gromada.gov.ua
Поштова адреса - вул.Київська, 39 с.Поворськ Ковельського району Волинської області Аналіз регуляторного впливу розроблено з особливістю здійснення регуляторної діяльності в умовах воєнного стану, на виконання та з дотриманням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності», з урахуванням Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта» (зі змінами), Податкового кодексу України. Аналіз визначає правові та організаційні засади реалізації проекту рішення Поворської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку». 1. Визначення проблеми Відповідно статті 10 та пункту 12.3 статті 12, пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України законодавчо закріплено право органів місцевого самоврядування приймати рішення про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку, в межах своїх повноважень та в порядку, визначеному цим кодексом. Причини виникнення проблеми прийняття рішення «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку» - це безпосередня вимога чинного законодавства України, згідно з якою органи місцевого самоврядування зобов’язані офіційно до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків та зборів або змін до них, оприлюднити ухвалене рішення про місцеві податки та збори. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рішення про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку, є нормативно-правовим актом, копія якого надсилається в електронному вигляді у десятиденний строк з дня прийняття до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів. Ухвалення рішення сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку», що набуде чинності з наступного бюджетного періоду - з 01 січня 2027 року, необхідне для прозорого ефективного встановлення ставок земельного податку та пільг зі сплати земельного податку. Плата за землю є бюджетоутворюючим джерелом у складі власних доходів загального фонду бюджету Поворської сільської територіальної громади. Динаміка надходжень земельного податку до бюджету територіальної громади склала: за 2023 рік –360,3тис.грн, за 2024 рік –406,4тис.грн, за 2025 рік –513,3тис.грн, очікувані надходження в 2026 році - 569,9 тис. гривень. Відповідно до пункту 284.1 статті 284 ПКУ органам місцевого самоврядування надано право встановлювати пільги зі сплати за землю. Враховуючи зазначене, пільги зі сплати за землю встановлюються Податковим кодексом України та рішенням органу місцевого самоврядування. Перелік пільг у статтях 281, 282 ПКУ є дуже вузьким і не враховує реальні потреби землекористувачів громади в отриманні пільг з плати за землю. Тому, відповідно до звернень жителів громади, виникла потреба щодо врегулювання питання надання пільг з плати за землю. Прийняття рішення «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку» забезпечить сталі надходження до бюджету Поворської сільської територіальної громади, нестиме більш прийнятне податкове навантаження на суб’єктів господарювання та врегулює відносини з землекористувачами. ' Основні групи (підгрупи), на які впливає проблема, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання - прийняттям цього проекту регуляторного акта: |
|
Групи (підгрупи) |
Так |
Ні |
|
Г ромадяни |
+ |
- |
|
Держава |
+ |
- |
|
Суб’єкти господарювання |
+ |
• |
|
у тому числі суб’єкти малого підприємництва* |
+ |
|
|
Питання наповнення бюджету Поворської сільської територіальної громади, у тому числі через установлення ставок земельного податку, є сферою загальних інтересів суб’єктів господарювання, органів місцевої влади й сільської територіальної громади . |
|
Ринкові механізми не можуть бути застосовані при адмініструванні податків. Доцільним є втручання держави шляхом делегування органам місцевого самоврядування повноважень з установлення ставок земельного податку на території Поворської сільської територіальної громади. Отже, установлення ставок та пільг зі сплати земельного податку можливе лише шляхом ухвалення відповідного рішення сільської ради. Проект рішення сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку» розроблено відповідно до форми, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 821 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України». Зокрема передбачено встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку в розрізі кодів за видами цільового призначення земель, установленими Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року №548 зі змінами. Стабільність надходжень, що формують загальний фонд бюджету Поворської сільської територіальної громади, дозволяє забезпечити безперебійну життєдіяльність громади в різних сферах, своєчасну виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ та провести всі інші соціально важливі видатки, отримання мешканцями громади соціальних послуг в тій чи іншій сфері, якими опікуються органи місцевого самоврядування. II. Цілі державного регулювання Цілями регуляторного акта є: . - встановлення ставок та пільг зі плати за землю на території Поворської сільської територіальної громади відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель; - забезпечення соціально-економічного розвитку громади, подальшого регулювання земельних відносин, використання земельного ресурсу в інтересах громади; ' - створення сприятливих, рівних умов для суб’єктів господарювання в питаннях користування земельними ділянками; - отримання додаткового фінансового ресурсу для вирішення соціально- економічних питань розвитку громади; - фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. Вимірювальними індикаторами досягнення цілей регулювання та зменшення масштабів проблеми є: - якісний: забезпечення виконання місцевих цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, тощо; - кількісний: |
|
а) надходження коштів до бюджету Поворської сільської територіальної громади від плати за землю очікуються на рівні: 2027 рік –507,3тис.грн; 2028 рік –532,6тис.грн;2029рік –564,0тис.грн; б) чисельність платників податку, на яких поширюватиметься регуляторний акт: 2026 рік — 1201; 2027 рік — 1201; 2028 рік — 1201; - часовий: термін дії регуляторного акту обмежений (абзац 2 підпункту 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 ПКУ). Проте можливий вплив зовнішніх чинників, а саме внесення змін до законодавчих і нормативно-правових актів. У такому разі регуляторний акт буде переглянуто із внесенням до нього відповідних змін або його скасуванням. III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей |
|
1. Визначення альтернативних способів |
|
Вид альтернативи |
Опис альтернативи |
|
Альтернатива 1 |
Не прийняття проекту регуляторного акта «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного |
|
Неприйняття регуляторного акта (відмова від регулювання) або не встановлення відповідних ставок |
податку» призведе до невиконання вимог чинного законодавства. Якщо сільська рада не ухвалює рішення про встановлення відповідних місцевих податків, що є обов’язковими, то відповідно до підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, земельний податок буде справлятися із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, у якому планується застосування плати за землю. Пільги зі сплати земельного податку залишаються виключно такими, що встановлені положеннями ПКУ. Тому, більшість громадян, бюджетних, комунальних та неприбуткових організацій втратять право на пільгу у наступних роках, оскільки перелік пільг у статтях 281, 282 ПКУ дуже вузький і не враховує реальні потреби землекористувачів населення громади в отриманні пільг з плати за землю. У зв’язку з чим вбачається збільшення бюджетних витрат на дотації органам державної влади, бюджетним, комунальним підприємствам для компенсації розміру плати за землю до бюджету. Таким чином, альтернатива не є прийнятною. |
|
Альтернатива 2 |
Альтернатива не є прийнятною, оскільки вона веде до відмови від використання фінансових ресурсів |
|
Встановлення мінімальних ставок плати за землю для всіх видів цільового призначення земель |
громади, що спрямовуються на фінансування його інфраструктури. У разі встановлення мінімальних ставок плати за землю, бюджет Поворської сільської територіальної громади втратить надходжень від плати за землю в сумі близько 507,3тис.грн. Негативний вплив буде завдано територіальній громаді, оскільки значне зменшення надходжень до бюджету ставить під загрозу виконання соціальних, економічних, екологічних програм розвитку Поворської сільської |
|
|
територіальної громади. |
|
Альтернатива 3 Встановлення максимальних ставок плати за землю для всіх видів цільового призначення земель |
Ця альтернатива не є прийнятною, оскільки встановлення максимальних ставок земельного податку в умовах нестабільної економічної ситуації в державі призведе до збільшення податкового навантаження на суб'єктів господарювання. Значне збільшення податкового навантаження на власників та користувачів земельних ділянок призведе до виникнення у останніх заборгованості перед бюджетом зі сплати податків та зборів. |
|
Альтернатива 4 Прийняття регуляторного акта |
Враховуючи соціально-економічну ситуацію в державі, встановлення ставок та пільг зі сплати за землю згідно даного проекту є доцільним Ухвалення запропонованого рішення забезпечить сталі надходження до бюджету громади, нестиме більш прийнятне податкове навантаження на суб’єктів господарювання та врегулює відносини з землекористувачами. Надходження по платі за землю в 2026 році очікуються на рівні 507,3тис.грн |
|
2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей |
|
Оцінка впливу на сферу інтересів органів місцевого самоврядування |
|
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
|
Альтернатива 1 |
Відсутні |
Не прийняття проекту регуляторного акта «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку» призведе до порушення вимог чинного законодавства та поставить під загрозу забезпечення стабільних надходжень до бюджету Поворської сільської територіальної громади. За відсутності податкових пільг територіальній громаді буде завдано значний негативний вплив, оскільки збільшення податкового навантаженн я на неплатоспроможних власників та користувачів земельних ділянок зумовлює соціальну напругу в громаді. |
|
Альтернатива 2 |
Відсутні |
Втрати бюджету Поворськрї сільської територіальної громади, що призведе до невиконання програм: соціальних, економічних,екологічних,фінансуванні бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. |
|
Альтернатива 3 |
Значне збільшення надходжень |
Значне збільшення податкового |
|
|
но земельному податку. |
навантаження на суб’єктів господарювання поставить під загрозу їх фінансове становище, що в свою чергу призведе до ухилення від оподаткування та нестабільних надходжень по земельному податку до бюджету. |
|
Альтернатива 4 |
Досягнення збалансованості інтересів суб’єктів господарював ня, населення та органу місцевого самоврядування. Дотримання вимог чинного законодавства, зручність у застосуванні, стабільність надходжень до бюджету громади, що дасть можливість прогнозувати фінансування програм розвитку громади на майбутнє. В умовах особливого періоду питання звільнення від сплати земельного податку створить сприятливі фінансові можливості місцевої влади для задоволення соціальних та інших потреб територіальної громади. |
Витрати часу, матеріальних ресурсів для податкових органів на адміністрування земельного податку. |
|
Оцінка впливу на сферу інтересів громадян |
|
Вид альтернативи |
Вигоди' |
Витрати |
|
Альтернатива 1 |
Відсутні |
Втрата пільг з плати за земельні ділянки для фізичних осіб. У результаті втрати бюджетними, комунальними підприємствами права на отримання пільг зі сплати за землю, оскільки такі пільги ПКУ не встановлені, можливе зростання тарифів на послуги, що надаються громадянам такими підприємствами. Унаслідок можливого підвищення споживчих цін прогнозується збільшення витрат громадян на придбання товарів та послуг. |
|
Альтернатива 2 |
Відсутні |
Відсутні |
|
Альтернатива 3 |
Збільшення витрат на соціально- економічний та культурний розвиток громади. |
Збільшення витрат громадян на придбання товарів і послуг унаслідок можливого підвищення споживчих цін у зв’язку із значним збільшенням витрат суб’єктів господарювання по сплаті земельного податку. |
|
Альтернатива 4 |
Забезпечення стабільного функціонування інфраструктури громади, фінансування програм розвитку. Зменшення податкового навантаження на землекористувачів шляхом установлення пільгових ставок для земельних ділянок фізичних осіб. |
Відсутні |
|
Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання |
|
Показник |
Великі |
Середні |
Малі |
Мікро |
Разом |
|
Розрахункова кількість суб'єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць |
6 |
1 |
3 |
1191 |
1201 |
|
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків |
0,5 |
0,1 |
0,2 |
99,2 |
100 |
|
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
|
Альтернатива 1 |
Відсутні |
Витрати на сплату земельного податку із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному. |
|
Альтернатива 2 |
Економія коштів па сплату податків у прогнозованому розмірі 507,3тис.гри |
Відсутні Втрати бюджету зумовлять неможливість забезпечення його фінансування на виконання цільових програм. |
|
Альтернатива 3 |
Відсутні |
Значне збільшення витрат на сплату земельного податку, погіршення фінансового становища, можливість виникнення заборгованості по сплаті податків та зборів до бюджету. |
|
Альтернатива 4 |
Встановлення ставок земельного податку за групами землекористувачів і видами цільового використання земель. Узгодження інтересів бізнесу та органів місцевого самоврядування: забезпечення прозорості місцевої політики в сфері оподаткування, прогнозованість результатів від подальшої господарської діяльності суб’єктів господарювання |
Витрати на пошук інформації про ставки та пільги зі сплати за землю, особливості оподаткування, розрахунку земельного податку та орендної плати за землю на наступний бюджетний рік. |
|
IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей Здійснено вибір оптимального альтернативного способу з урахуванням, системи бальної оцінки ступеня досягнення визначених цілей. Оцінка ступеня досягнення цілей визначається за чотирибальною системою, де: 4 - цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті повною мірою (проблеми більше не буде); З - цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми усунені); 2 - цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, однак, деякі важливі критичні її аспекти залишаться невирішеними); 1 - цілі ухвалення регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема залишається). |
|
Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) |
Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) |
Коментарі щодо присвоєння відповідного бала |
|
Альтернатива 1 |
2 |
Не прийняття проекту регуляторного акта «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку» призведе до не виконання вимог чинного законодавства та поставить під загрозу забезпечення стабільних надходжень до бюджету Поворської сільської територіальної громади |
|
Альтернатива 2 |
1 |
У разі встановлення мінімальних ставок земельного податку, бюджет Поворської сільської територіальної громади втратить надходжень від плати за землю в сумі близько 507,3тис.грн. Негативний вплив буде завдано територіальній громаді, оскільки значне зменшення надходжень до бюджету ставить під загрозу виконання соціальних, економічних, екологічних програм розвитку громади. |
|
Альтернатива 3 |
2 |
Цілі прийняття регуляторного акта можуть бути досягнуті частково. Буде забезпечено наповнення бюджету однак, існують великі ризики закриття підприємницької діяльності суб’єктів малого та середнього бізнесу, розвиток тіньового бізнесу та зростання соціальної напруги у громаді. |
|
Альтернатива 4 |
4 |
Проблема більше існувати не буде. Буде забезпечено: - дотримання вимог Податкового кодексу України; - встановлення доцільних та обгрунтованих розмірів ставок та пільг зі сплати земельного податку з урахуванням рівня |
|
|
|
платоспроможності суб’єктів господарювання та збалансованості інтересів суб’єктів господарювання, населення та органу місцевого самоврядування; - сприяння розвитку малого і середнього бізнесу та захист громадян громади з низьким рівнем доходів; - наповнення дохідної частини бюджету громади (очікувані надходження від земельного податку у 2026 році складають близько 507,3тис.грн). |
|
Рейтинг результативності |
Вигоди (підсумок) |
Витрати (підсумок) |
Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу |
|
Альтернатива 1 |
Відсутні |
Витрати на сплату земельного податку за ставками, що діяли до до 31 грудня року, що передує бюджетному |
В рейтингу результативності дана альтернатива на другому місці. Є загроза нестабільності надходжень плати за землю до бюджету Поворської сільської територіальної громади. |
|
Альтернатива 2 |
Відсутні |
Втрати бюджету громади в сумі близько 507,3тис.грн. |
Дана альтернатива в рейтингу результативності на останньому місці. При даній альтернативі вбачається невиконання програм розвитку громади: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. |
|
Альтернатива 3 |
Значне збільшення надходжень по платі за землю до бюджету громади |
Значне збільшення податкового навантаження на суб’єктів господарювання поставить під загрозу їх фінансове становище, що в свою чергу призведе до ухилення від оподаткування та нестабільних надходжень земельного податку до бюджету. |
В рейтингу результативності дана альтернатива на другому місці. Надходження земельного податку до бюджету збільшяться, але це може призвести до припинення підприємницької діяльності суб’єктів господарювання, значне зростання цін на товари (послуги), розвитку тіньового бізнесу. |
|
Альтернатива 4 |
Суб'єкти господарювання |
Витрати на пошук інформації про ставки |
В рейтингу результативності дана альтернатива на |
|
|
будуть сплачувати земельний податок за обґрунтованими ставками без погіршення умов для розвитку бізнесу. Стабільність надходжень до бюджету Поворської сільської територіальної громади, що дасть можливість прогнозувати фінансування програм розвитку громади на майбутнє. |
плати за землю, особливості оподаткування, розрахунку земельного податку та орендної плати за землю на наступний бюджетний рік. |
першому місці.При виборі зазначеної альтернативи буде максимально досягнуто цілі державного регулювання. |
|
Рейтинг |
Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи |
Оцінка ризику зовнішніх чинників надію запропонованого регуляторного акта |
|
Альтернатива 1 |
Причиною відмови є необхідність балансування розміру податків, встановлених рішенням «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку». |
Зовнішні чинники відсутні |
|
Альтернатива 2 |
Причиною відмови є значні втрати бюджету громади |
Зовнішні чинники відсутні |
|
Альтернатива 3 |
Причиною відмови є максимальне податкове навантаження на суб’єктів господарювання та населення, що підпадають під дію оподаткування |
Зовнішні чинники відсутні |
|
Альтернатива 4 |
Стабільні ставки земельного податку. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить досягнення встановлених цілей. |
Зміни в законодавстві, внесення змін до Податкового кодексу України |
|
Таким чином, для реалізації обрано альтернативу 4 - встановлення економічно обгрунтованих розмірів ставок та пільг зі сплати земельного податку, щоб суб’єкти господарювали мали змогу сплачувати помірний земельний податок, а бюджет громади наповнювався в достатній мірі. |
|
V. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми Вирішити питання встановлення розміру ставок та пільг зі сплати земельного податку на території Поворської громади пропонується шляхом ухвалення запропонованого проекту рішення сільської ради. Цей спосіб досягнення цілей є оптимальним шляхом вирішення проблеми й ґрунтується на загальнообов’язковості виконання норм рішення всіма учасниками правовідносин у системі оподаткування. При здійсненні регуляторної діяльності розглядаються обґрунтовані пропозиції та зауваження до проекту рішення, надані суб’єктами господарювання, представниками територіальної громади в установленому законом порядку. Задля забезпечення виконання вимог чинного законодавства України, документи з регуляторної діяльності підлягають оприлюдненню у засобах масової інформації з метою отримання зауважень і пропозицій у термін, визначений Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». З метою забезпечення інформованості громади та суб’єктів господарювання рішення сільської ради буде оприлюднено на офіційному веб-сайті Поворської сільської ради розділ «Документи»/«Регуляторна політика» у термін, установлений законодавством. Рівень поінформованості є досить високим, оскільки мешканці активно користуються офіційними веб-сторінками Поворської сільської ради, крім того, місцеві засоби масової інформації активно використовують електронну інформацію сільської ради для розміщення на своїх інтернет ресурсах. Таким чином, упровадження регуляторного акта забезпечить дотримання норм чинного податкового законодавства як органами державної податкової служби, органами місцевого самоврядування, так і платниками земельного податку. За результатами проведених розрахунків, прогнозується, що прийняття зазначеного проекту рішення -дозволить забезпечити баланс інтересів суб’єктів господарювання, громадян та органу місцевого самоврядування, а його застосування буде ефективним для вирішення проблеми, зазначеної в розділі І цього АРВ. Запропонований вихід із ситуації, що склалась, відповідає принципам державної регуляторної політики, а саме: доцільності, ефективності, збалансованості, передбачуваності, принципу прозорості та врахування громадської думки. VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги Податок не є новим, тому додаткових витрат бюджету на впровадження та адміністрування регулювання не передбачається, видатки фіскальних органів та органів місцевого самоврядування не зміняться. |
|
Здійснено розрахунок витрат на виконання вимог регуляторного акта для органів виконавчої влади та для суб’єктів господарювання великого, середнього й малого підприємництва згідно з Методикою проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами (додатки 1, 2, 3). VII. Обгрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта Рішення набуває чинності з початку наступного бюджетного періоду, тобто з 01 січня 2027 року. Термін дії регуляторного акта необмежений у часі, що дасть змогу повною мірою вирішити проблемні питання. Проте можливий вплив зовнішніх чинників, а саме внесення змін до законодавчих і нормативно-правових актів. У такому разі регуляторний акт буде переглянуто із внесенням до нього відповідних змін або його скасуванням. Відповідно до підпункту 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України передбачено, якщо в рішенні ОМС про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати не визначено термін його дії, таке рішення є чинним до прийняття нового рішення. Передбачається, що власники та користувачі земельних ділянок будуть неухильно виконувати вимоги запропонованого проекту рішення, тобто в повному обсязі та своєчасно сплачувати земельний податок. Впровадження та виконання вимог регулювання не потребує додаткового забезпечення ресурсами, оскільки податок не є новим. На дію регуляторного акта можуть негативно вплинути значні темпи інфляції та економічна криза. VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта Досягнення визначених цілей шляхом виконання вимог нового регуляторного акта принесе вигоди без необхідності залучення додаткових витрат органів місцевого самоврядування. До кількісних показників належать: чисельність платників за землю, надходження коштів до бюджету громади від плати за землю, розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання у зв'язку виконанням вимог акта. Крім кількісних показників до вигод належить забезпечення фінансування місцевих цільових програм за рахунок збільшення надходжень коштів до бюджету громади від плати за землю. Для відстеження результативності дії регуляторного акта визначено такі показники: |
|
Показник |
2026 рік |
2027 рік |
за 5 років |
|
Кількість платників земельного податку, на яких поширюватиметься |
1201 |
1201 |
1201 |
|
Показник |
2026 рік |
2027 рік |
за 5 років |
|
регуляторний акт, осіб, у тому числі: |
|
|
|
|
- юридичних осіб |
13 |
13 |
13 |
|
- фізичних осіб |
1188 |
1188 |
1188 |
|
Надходження коштів до бюджету громади від земельного податку, тис.грн, у тому числі: |
569,9 |
507,3 |
2687,1 |
|
- юридичними особами |
384,4 |
417,4 |
2095,7 |
|
- фізичними особами |
185,5 |
89,9 |
591,4 |
|
Розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання у зв'язку з виконанням вимог акта, (год/грн.)* |
0,3/15,60 |
* |
* |
|
Рівень поінформованості громади та суб’єктів господарювання з основних положень акта |
Всі суб’єкти господарювання будуть проінформовані про рішення сільської ради шляхом висвітлення на офіційному сайті Поворської сільської ради (розділ Документи - Регуляторна діяльність) повідомлення в засобах масової інформації та інформуванням посадовими особами сільської ради та податкової служби. |
||
|
*Розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання — юридичними особами, 15,6 грн. — розмір коштів, 0,3 годин - розмір часу |
|
IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта Відстеження результативності дії акта буде здійснюватися в терміни, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та відповідно до методики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами: - базове відстеження буде проводитися до дня набуття чинності регуляторним актом з метою оцінки стану суспільних відносин, на врегулювання яких спрямована дія акта; - повторне відстеження буде проводитися за три місяці до дня закінчення визначеного строку, але не пізніше дня закінчення визначеного строку з метою оцінки ступеня досягнення актом визначених цілей. Метод проведення відстеження результативності: статистичний. |
|
Відстеження результативності дії акта буде здійснюватися відповідальними за підготовку - відділом фінансів Поворської сільської ради шляхом аналізу статистичних даних щодо чисельності платників податку та надходження коштів до бюджету територіальної громади, наданих Головним управлінням ДПС у Волинській області розробникам регуляторного акта, та на підставі консультацій з представниками консультативно-дорадчих органів щодо розміру коштів і часу суб’єктів господарювання на виконання вимог регулювання. Аналіз регуляторного акта розроблений у відповідності до статей 4, 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами. |
|
Додаток 1 до аналізу ррегуляторного впливу |
|
ВИТРАТИ на одного суб'єкта господарювання великого и середнього підприємництва, що |
|
№ п/п |
Виграти |
За перший рік |
За 5 років |
|
|
Оцінка «прямих» витрат суб’єктів великого и середнього підприємництва на виконання регулювання |
||||
|
1 |
Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/підвищення кваліфікації персоналу тощо, грн. |
Цей податок не є новим і не передбачає витрат на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/підвищення кваліфікації персоналу, тощо. |
||
|
2 |
Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/ обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо), грн. |
Податок не новий, додаткових витрат не передбачено |
||
|
3 |
Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), грн. |
Податок не новий, додаткових витрат не передбачено |
||
|
4 |
Витрати, пов’язані з наймом додаткового персоналу, грн. та інше |
Податок не новий, додаткових витрат не передбачено |
||
|
5 |
Кількість суб’єктів господарювання великого й середнього підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць* |
7 |
||
|
6 |
Сплата земельного податку грн. |
264825,00 |
1485250,00** |
|
|
7 |
РАЗОМ( сума рядків 1,2,3,4,5,6) грн.. |
264825,00 |
1485250,00** |
|
|
Оції піди |
ка вартості адміністративних процедур суб’єктів великого її середнього риємництва щодо виконання регулювання та звітування |
|||
|
8 |
Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання: |
5,20 |
26,00** |
|
|
|
Формула: витрати часу на отримання інформації про регулювання X вартість часу суб ’єкта підприємництва (заробітна плата)- 0,1год**к52,00грн ** (мінімальна місячна зарплата 8 647,00 грн, погодинна 52,00 грн)= 5,20 грн. |
|
|
|
|
9 |
Процедура організації виконання вимог регулювання |
Цей податок не є новим та не передбачає витрат на організацію виконання вимог регулювання |
||
|
10 |
Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), гри. |
Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено |
||
|
11 |
Процедура офіційного подання юридичними особами декларації зі сплати податку |
10,40 |
52,00** 1 |
|
|
|
контролюючому органу: витрати часу з підготовки та подання декларації = 0,2 год. * х 52,00 грн** (мінімальна місячна зарплата 8647,00 гр погодинна 52,00 грн) = 10,40 грн. |
|
|
|
1? |
Інші процедури______________ |
Не передбачено |
|
|
13 |
РАЗОМ (сума рядків: 8 + 9+10+11 + 12), грн. |
15,60 |
78,00** |
|
14 |
Кількість суб’єктів господарювання великого й середнього підприємництва, на які буде поширено регулювання, одиниць |
7 |
|
|
15 |
Сумарні витрати суб’єктів великого й середнього підприємництва на виконання регулювання (вартість регулювання) (рядок 13 х рядок 14), гри. |
109,20 |
546,00** |
|
16 |
РАЗОМ (сума рядків: 7 + /5), грн.___________ |
264932,20 |
1485796,00** |
|
*Відповідно до пунктів 1,3,6, карти 11 міжгалузевих нормативів чисельності працівників бухгалтерського обліку (Наказ Міністерства праці і соціальної політики України від 26 вересня 2003 року №269 «Міжгалузеві нормативи чисельності працівників бухгалтерського обліку»). _ # .. **Для розрахунку витрат використовується мінімальний розмір заробітної плати відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» - мінімальна заробітна плата у 2026 році: у місячному розмірі - 8647,00 грн, у погодинному розмірі - 52,00 грн. Податок не є новим, суб’єкти господарювання ознайомленні з вимогами Кодексу та сплачують податок вже не один рік. Тому витрати часу на виконання вимог регулювання становлять 0,3 год. |
|
Вид витрати |
У перший рік |
Витрати за 5 років |
|
Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне • обслуговування, навчання/ підвищення кваліфікації персоналу тощо |
Цей податок не є новим та не передбачає витрат на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/підвищення кваліфікації |
|
|
Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведенням езалежних/обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) Інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо) |
Податок не є новим, додаткових витраї не передбачено |
|
|
Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо) |
Додаткових витрат не передбачено |
|
|
Витрати, пов’язані з наймом додаткового персоналу |
Додаткових витрат не передбачено |
|
|
Витрати, пов’язані з отриманням первинної інформації про вимоги регулювання*, гри; |
52.00 грн = (8647,00 грн** мінімальна | місячна зарплата, |
260,00** 1 |
|
|
52,00 грн. погодинна мінімальна зарплата) 0,1 год. х 52,00 грн = 5,20 гри. |
|
|
Витрати, пов’язані з процедурою офіційного подання юридичними особами декларації зі сплати податку контролюючому органу, грн.;* |
104,00 грн = (8647,00 грн мінімальна місячна зарплата, 52,00 грн. погодинна мінімальна зарплата) 0,2 год. х 52,00 грн = 10,40грн.___________ |
520,00** |
|
*Вартість витрат, пов’язаних з ознайомленням з вимогами державного регулювання, визначається шляхом множення фактичних витрат часу персоналу на заробітну плату спеціаліста відповідної кваліфікації. **Для розрахунку витрат використовується мінімальний розмір заробітної плати відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» - мінімальна заробітна плата у 2026 році: у місячному розмірі - 8647,00 грн, у погодинному розмірі - 52,00 грн. |
|
Додаток 2 до аналізу регуляторного впливу |
|
ТЕСТ малого підприємництва (М-Тест) |
|
1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено відповідальним за розробку регуляторного акта в квітні - травні 2026 року. Таблиця 1 |
|
Порядковий номер |
Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет- форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо) |
Кількість учасників консультацій, осіб |
Основні результати консультацій (опис) |
|
1. |
Розробником проведено консультації з представниками малого підприємництва та жителями громади; телефонні розмови, соціальні мережі |
11 |
Ознайомлення суб’єктів господарювання з запропонованими розмірами ставок та пільг по земельному податку. Отримання інформації та пропозицій суб’єктів господарювання щодо розміру запропонованих ставок |
|
2.Вимірювания впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі): Кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання складає 1194 одиниць, у тому числі малого підприємництва - 3 одиниці та мікропідприємництва - 1191одиниць. Питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив становить 99,4%. Регуляторний акт поширюється на суб’єктів господарювання, які перебувають на обліку в фіскальних органах інших областей України, але мають об’єкти нерухомості на території Поворської сільської територіальної громади. |
|
№ з/п |
Витрати |
у перший (стартовий рік) впровадження регулювання. |
періодичний (за наступний рік) |
витрати за 5 років |
|
Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання |
||||
|
1 |
Придбання необхідного обладнання( пристрої, машини, механізми), грн. |
Цей податок не є новим і не передбачає витрат на придбання нового обладнання |
||
|
2 |
Процедура повірки та/або встановлення на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування,грн. |
Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено |
||
|
3 |
Процедура експлуатації обладнання(експлуатаційні витрати - витратні матеріали), грн. |
Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено |
||
|
4 |
Процедура обслуговування обладнання, грн. |
Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено |
||
|
5 |
Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць: |
1201 |
1201 |
1201 |
|
6 |
Сплата земельного податку, грн. |
305100,00 |
295875,00 |
1201875,00*** |
|
7 |
Сумарні витрати суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання, грн (сума рядків 1+2+3+4+5+6) ** |
305100,00 |
295875,00 |
1201875,00*** |
|
Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування |
||||
|
8 |
Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання: Формула: витрати часу на отримання інформації про регулювання X вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) 0,1 год***х 52,00 грн ****(мінімальна зарплата 8647,00 грн, погодинна мінімальна зарплата - 52,00 грн) = 5,20 грн. |
5,20 |
5,20 |
26,00** |
|
9 |
Процедура організації виконання вимог регулювання |
Цей податок не є новим та не передбачає витрат на організацію виконання вимог регулювання |
||
|
10 |
Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), грн. |
Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено |
||
|
11 |
Процедура офіційного подання юридичними особами декларації зі сплати податку контролюючому органу: - витрати часу з підготовки та подання декларації =0,2 год*** х 52,00 грн**** (мінімальна зарплата 8647,00 грн, погодинна мінімальна зарплата - 52,00 грн.) = 10,40 грн. |
10,40 |
10,40 |
52,00** |
|
12 |
Інші процедури |
РІе передбачено |
||
|
13 |
РАЗОМ (сума рядків: 8 + 9 + 10 + 11 + 12), грн. |
15,60 |
15,60 |
78,00** |
|
14 |
Кількість суб’єктів господарювання малого підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць: |
1194 |
||
|
15 |
Сумарні витрати суб’єктів малого господарювання підприємництва, на виконання регулювання (вартість регулювання) / рядок 13 х рядок 14- грн: |
18626,40 |
18626,40 |
93132,00 |
|
16 |
РАЗОМ (сума рядків: 7+15), грн. |
323726,40 |
323726,40 |
1295007,00 |
|
*Відповідно до пунктів 1,3,6, карти 11 міжгалузевих нормативів чисельності працівників бухгалтерського обліку (Наказ Міністерства праці і соціальної політики України від 26 вересня 2003 року №269 «Міжгалузеві нормативи чисельності працівників бухгалтерського обліку»). **Для розрахунку витрат використовується мінімальний розмір заробітної плати відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» - мінімальна заробітна плата у 2026 році: у місячному розмірі - 8647,00 грн, у погодинному розмірі - 52,00 грн. ***3гідно чинного законодавства строк дії рішення органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та зборів необмежений (п.п. 12.3.3 п. 12.3 ст.12 ПКУ передбачено, якщо в рішенні ОМС про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати не визначено термін його дії, таке рішення є чинним до прийняття нового рішення). Податок не є новим, суб’єкти господарювання ознайомленні з вимогами Кодексу та сплачують податок вже не один рік. Тому витрати часу на виконання вимог регулювання становлять 0,3 год. |
|
3. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання |
|
№ з/п |
Показник |
Перший рік регулювання (стартовий), грн. |
За 5 років, грн. |
|
1 |
Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання, грн. |
305100,00 |
1201875,00 |
|
2 |
Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування, грн. |
18626,40 |
93132,00 |
|
3 |
Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання (рядок 1+ рядок 2), грн. |
323726,40 |
1295007,00 |
|
4 |
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва, грн. |
- |
|
|
5 |
Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання (рядок 3 + рядок 4), грн. |
323726,40 |
1295007,00 |
|
4. Розроблення коригуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання Розроблення коригуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання є неможливим, оскільки відповідні норми встановлені Податковим кодексом України та іншими нормативно-правовими актами і не можуть бути врегульовані на рівні місцевих рад.
|
|
|
Сільський голова Інна БОНДАРЧУК
Тетяна Прокопчук