ПОВІДОМЛЕННЯ про оприлюднення проекту регуляторного акту рішення Поворської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно,відмінне від земельної ділянки »
ПОВІДОМЛЕННЯ
про оприлюднення проекту регуляторного акту рішення Поворської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно,відмінне від земельної ділянки »
Відповідно до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та з метою отримання зауважень та пропозицій від фізичних осіб та юридичних осіб, їх об’єднань повідомляємо про оприлюднення проекту регуляторного акту рішення Поворської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно,відмінне від земельної ділянки»
Головний розробник проекту рішення: фінансовий відділ Поворської сільської ради .
Проект рішення разом з аналізом впливу розміщений на офіційному сайті Поворської сільської ради: https://povorska-gromada.gov.ua/
З текстом проекту та аналізом його регуляторного впливу можна ознайомитися також в кабінеті секретаря Поворської сільської ради за адресою: вул. Київська, 39 с. Поворськ Ковельський район Волинська область.
Пропозиції та зауваження приймаються протягом одного місяця з дня офіційного опублікування цього проекту шляхом їх подачі в електронному вигляді на електронну адресу: finvid@povorska-gromada.gov.uaабо поштову адресу: вул. Київська, 39 с. Поворськ Ковельський район Волинська область, 45050.
ПОВОРСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
КОВЕЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
(п’ятдесят восьма сесія восьмого скликання)
Р І Ш Е Н Н Я
липня 2026 року №58/
Про встановлення ставок та пільг із сплати
податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
на території Поворської сільської ради
Керуючись статтею 266 Податкового кодексу України, пунктом 24 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська рада
- Встановити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Поворської територіальної громади.
- Встановити ставки із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 1.
- Встановити пільги із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 2.
- Визначити об’єкт оподаткування, платників податку, базу оподаткування, порядок обчислення податку, податковий період та інші обов’язкові елементи податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначені статтею 7 Податкового кодексу України з дотриманням критеріїв, встановлених статтею 266 Податкового кодексу України.
- Рішення набирає чинності з 01.01.2027 року.
- Вважати таким, що з 31.12.2027 року втрачає чинність рішення сільської ради від 30.06.2022 № 22/9 «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Поворської сільської ради».
- Контроль за правильністю нарахування, повнотою та своєчасністю сплати податку здійснює ГУ ДПС у Волинській області.
- Оприлюднити рішення в засобах масової інформації або в інший можливий спосіб.
- Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку.
Сільський голова Інна БОНДАРЧУК
Тетяна Прокопчук (03352)9513
Додаток №1
до рішення сільської ради
від ________________ року №58/
СТАВКИ
податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки1
Ставки встановлюються на необмежений термін та вводяться в дію із 01 січня 2027 року
Адміністративно-територіальні одиниці сільської ради, на які поширюється дія рішення ради:
|
Код області |
Код району |
Код згідно КОАТУУ |
Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території територіальної громади |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0700000000 |
0722180000 |
0722187401 |
с. Поворськ Ковельського району Волинської області |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0700000000 |
0722180000 |
0722187402 |
с. Гулівка Ковельського району Волинської області |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0700000000 |
0722180000 |
0722187403 |
с. Заячівка Ковельського району Волинської області |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0700000000 |
0722180000 |
0722187404 |
с. Озерне Ковельського району Волинської області |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0700000000 |
0722180000 |
0722183201 |
с. Козлиничі Ковельського району Волинської області |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0700000000 |
0722180000 |
0722183202 |
с. Грив’ятки Ковельського району Волинської області |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0700000000 |
0722180000 |
0722183203 |
с. Луківка Ковельського району Волинської області |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0700000000 |
0722180000 |
0722183204 |
с. Шкурат Ковельського району Волинської області |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0700000000 |
0722180000 |
0722187001 |
с. Пісочне Ковельського району Волинської області |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0700000000 |
0722180000 |
0722188801 |
с. Ситовичі Ковельського району Волинської області |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0700000000 |
0722180000 |
0722188802 |
с. Світле Ковельського району Волинської області |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Примітка. КАТОТТГ - Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затверджений наказом Мінрегіону від 26 листопада 2020 р. № 290.
|
5 |
Класифікація будівель та споруд, код та найменування зазначаються відповідно до Класифікатора будівель та споруд НК 0018:2023, затвердженого наказом Мінекономіки від 16 травня 2023 р. № 3573. Додатковий код зазначається у разі необхідності для певного коду класифікації будівель та споруд встановити додаткову ставку (наприклад, ставку для будівель, які мають певні ознаки або умови введення в експлуатацію, або ставку, яка поряд з основною ставкою діє протягом обмеженого періоду). У такому разі за рядком з потрібним кодом класифікації будівель та споруд додається новий рядок, у графі “код” зазначається такий самий код класифікації будівель та споруд, у графі “додатковий код” - код у цифровому форматі “хх” починаючи з 01, у графі “найменування” зазначається опис особливостей, згідно з якими встановлюється окрема ставка. Для додаткових рядків заповнення графи “код” обов’язкове. |
|
6 |
Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України і зазначаються десятковим дробом з трьома (у разі потреби чотирма) десятковими знаками після коми. |
|
7 |
У разі визначення у рішенні зон адміністративно-територіальної одиниці, щодо якої приймається рішення, ставки встановлюються залежно від зони. Без урахування зони ставки зазначаються у графі “1 зона”. |
|
8 |
Об’єкти нерухомості, що класифікуються за відповідним класом, звільняються/можуть звільнятися повністю або частково від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до норм підпункту 266.2.2 пункту 266.2 та пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України. |
|
|
|
Додаток №2
до рішення сільської ради
від _____________ 2026 року №58/
ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до підпункту
266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, із сплати
податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки1
Пільги встановлюються на необмежений термін та вводяться в дію з 01 січня 2027 року.
|
Код області |
Код району |
Код згідно з КОАТУУ |
Найменування адміністративно-територіальної одиниці |
|
0700000000 |
0725700000 |
0722187401 |
с. Поворськ Ковельського району Волинської області |
|
0700000000 |
0725700000 |
0722187402 |
с. Гулівка Ковельського району Волинської області |
|
0700000000 |
0725700000 |
0722187403 |
с. Заячівка Ковельського району Волинської області |
|
0700000000 |
0725700000 |
0722187404 |
с. Озерне Ковельського району Волинської області |
|
0700000000 |
0725700000 |
0722183201 |
с. Козлиничі Ковельського району Волинської області |
|
0700000000 |
0725700000 |
0722183202 |
с. Грив'ятки Ковельського району Волинської області |
|
0700000000 |
0725700000 |
0722183203 |
с. Луківка Ковельського району Волинської області |
|
0700000000 |
0725700000 |
0722183204 |
с. Шкурат Ковельського району Волинської області |
|
0700000000 |
0725700000 |
0722187001 |
с. Пісочне Ковельського району Волинської області |
|
0700000000 |
0725700000 |
0722188801 |
с. Ситовичі Ковельського району Волинської області |
|
0700000000 |
0725700000 |
0722188802 |
с. Світле Ковельського району Волинської області |
|
Група платників, категорія/класифікація |
Розмір пільги |
|
1.Інваліди І групи, у власності яких перебувають об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки. Така пільга застосовується лише для одного об'єкта житлової нерухомості, визначеного заявою пільговика, на одну особу вказаної категорії. |
100% |
|
2. Особи, які належать до учасників бойових дій згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; та прирівняні до них особи ( в т.ч. ООС), у власності яких перебувають об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки. Така пільга застосовується лише для одного об'єкта житлової нерухомості, визначеного заявою пільговика, на одну особу вказаної категорії. |
100% |
|
3. Інваліди Великої Вітчизняної війни І, II, III груп, у власності яких перебувають об'єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки. Така пільга застосовується лише для одного об’єкта житлової нерухомості, визначеного заявою пільговика, на одну особу вказаної категорії. |
100%
|
|
4. Багатодітні сім’ї, прийомні сім’ї, сім’ї опікунів/піклувальників, в яких проживає троє і більше дітей, в тому числі усиновлених, у власності яких перебувають об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки. Така пільга застосовується лише для одного об’єкта житлової нерухомості, визначеного заявою пільговика, на одну особу вказаної категорії. |
100%
|
|
5. Господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо та прибудови до них. |
100%
|
|
6. Господарські (присадибні) споруди - земельні поліпшення, що не належать до будівель та приміщень, призначені для виконання спеціальних технічних функцій, до яких належать колодязі, вигрібні ями, огорожі, ворота, хвіртки, замощення тощо та прибудови до них. |
100%
|
1 Пільги визначаються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України. У разі встановлення пільг, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом пільги затверджуються окремо.
Аналіз регуляторного впливу проекту рішення Поворської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки»
Назва регуляторного акта - проект рішення Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки»
|
Регуляторний орган Волинської області |
Розробник документа – фінансовий відділ Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області
Відповідальна особа - начальник фінансового відділу Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області – Прокопчук Тетяна Володимирівна Контактний телефон - +380962262671, e-mail: finvid@povorska-gromada.gov.ua
Поштова адреса - вул.Київська, 39 с.Поворськ Ковельського району Волинської області
Аналіз регуляторного впливу розроблено з особливістю здійснення регуляторної діяльності в умовах воєнного стану, на виконання та з дотриманням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності», з урахуванням Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта» (зі змінами), Податкового кодексу України.
Аналіз визначає правові та організаційні засади реалізації проекту рішення Поворської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки».
|
шляхом |
Відповідно статті 10 та пункту 12.3 статті 12, пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України законодавчо закріплено право органів місцевого самоврядування приймати рішення про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку, в межах своїх повноважень та в порядку, визначеному цим кодексом.
Причини виникнення проблеми прийняття рішення «про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку» - це безпосередня вимога чинного законодавства України, згідно з якою органи місцевого самоврядування
зобов’язані офіційно до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків та зборів або змін до них, оприлюднити ухвалене рішення про місцеві податки та збори.
|
|
Кошти від його надходження спрямовуються на забезпечення діяльності, благоустрій територій громади, виконання програм соціально-економічного розвитку Поворської сільської територіальної громади.
Динаміка надходжень податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки до бюджету територіальної громади склала: за 2025 рік – 291,739 тис.грн, за 2026 рік – 245,150 тис.грн, очікувані надходження та на 2027 рік – 221,340 тис. гривень.
Цей регуляторний акт встановлює розмір ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначає об’єкти оподаткування, платників податку, пільги з сплати податку, та створює передумови для розвитку підприємництва, соціально-економічного розвитку територіальної громади.
З метою стимулювання економічної активності та забезпечення рівності, для фізичних та юридичних осіб встановлено різні розміри ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Для впорядкування податкового навантаження, забезпечення соціальної справедливості та фінансового наповнення місцевого бюджету, ставки податку на нерухоме майно встановлено в розрізі адміністративно територіальних одиниць (додаток 1, 2 до проекту рішення).
З урахуванням віддаленості від районного центру застосовано диференційовані ставки податку на нерухоме майно для об’єктів нежитлової нерухомості. Розмір ставки прив’язаний до територіального розмежування, тому як відстань до районного центру є об'єктивним критерієм для визначення розміру податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Також, згідно звернень жителів громади, а саме членів сімей загиблих військовослужбовців, виникла потреба у врегулюванні податкових пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. В час воєнного стану це питання є актуальним.
Виходячи з вищевикладеного, з метою виконання Податкового кодексу України, забезпечення дохідної частини бюджету територіальної громади, та з метою зменшення податкового навантаження на суб’єктів оподаткування, сільська рада розробила проект рішення «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки».
У разі неприйняття рішення про встановлення податку, плата за
нерухомість буде справлятися виходячи з норм Податкового кодексу із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та зборів. Разом з тим, при прийнятті рішення необхідно забезпечити баланс об’єктів господарювання, громадян та органу місцевого самоврядування.
Ухвалення рішення сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», що набуде чинності з наступного бюджетного періоду необхідне для прозорого ефективного встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Основні групи (підгрупи), на які впливає проблема, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання - прийняттям цього проекту регуляторного акта:
|
Групи (підгрупи) |
|
Громадяни________________ Держава__________________ Суб’єкти господарювання у тому числі суб’єкти малого підприємництва* |
|
Ні |
|
Так + + + + |
Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів:
Застосування ринкових механізмів для вирішення вказаної проблеми не можливим, оскільки здійснення вищезазначених заходів є засобом
державного регулювання та відповідно до Податкового кодексу України є компетенцією Поворської сільської ради.
Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів:
В разі не встановлення органом місцевого самоврядування місцевих податків та зборів, в т.ч. податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, такі податки та збори будуть справлятися виходячи з норм Податкового кодексу із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та зборів.
ІІ. Цілі державного регулювання
Основними цілями регулювання є:
-здійснити планування та прогнозування надходжень від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, при формуванні бюджету територіальної громади;
-встановити доцільні і обґрунтовані розміри ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з урахуванням рівня платоспроможності громадян та суб’єктів господарювання та відповідно до потреб бюджету територіальної громади
-встановити пільги щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
-забезпечити своєчасне надходження до бюджету територіальної громади податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
-забезпечити відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування.
Вимірювальними індикаторами досягнення цілей регулювання та зменшення масштабів проблеми є:
- якісний: забезпечення виконання місцевих цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, тощо;
- кількісний:
а) надходження коштів до бюджету Поворської сільської територіальної громади від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки очікуються на рівні: 2027 рік 221,340 тис.грн; 2028 рік – 214,320 тис.грн;
2029 рік – 214,320 тис.грн;
б) чисельність платників податку, на яких поширюватиметься регуляторний акт: 2027 рік - 26; 2028 рік - 26; 2029 рік - 26;
- часовий: термін дії регуляторного акта не обмежений (абзац 2 підпункту 12.3,3 пункту 12.3 статті 12 ПКУ). Проте можливий вплив зовнішніх чинників, а саме внесення змін до законодавчих і нормативно правових актів.
У такому разі регуляторний акт буде переглянуто із внесенням до нього відповідних змін або його скасуванням.
ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення визначених цілей;
І.Визначення альтернативних способів.
|
Альтернатива 1 Установлення мінімальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Альтернатива неприйнятна. Наслідком є недоотримання надходжень до місцевого бюджету коштів на прогнозованому рівні 221,340 тис. грн., що обмежить фінансування першочергових видатків, які мають тенденцію до збільшення. Це пов’язано із зростанням заробітної плати працівників бюджетної сфери, підвищенням тарифів на енергоносії тощо. По закінченню 2026 року рішення про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об’єктів житлової і нежитлової нерухомості, будуть скасовані як такі, що не пройшли регуляторну процедуру і не поширюються на подальші періоди. Їх дія буде розповсюджуватися на фізичних осіб – платників податку. Суб’єкти господарювання залишаться без нормативного акту. Негативний вплив буде завдано територіальній громаді, оскільки відсутність надходжень до бюджету ставить під загрозу фінансування соціально важливих програм. |
|
Альтернатива 2 Установлення максимальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Альтернатива може бути прийнятною. Установлення максимальної ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, забезпечить надходження до місцевого бюджету, упорядкує відносини між органами місцевого самоврядування та громадянами, суб’єктами господарювання. Але, при цьому збільшується податкове навантаження на платників податку, можливе виникнення заборгованості зі сплати податку і як наслідок закриття суб’єктів підприємницької діяльності, зменшення кількості робочих місць, виникнення соціальної напруги населення. |
|
Альтернатива 3 Ухвалення регуляторного акта диференційованого розміру ставок податку залежно від типів об’єктів нерухомості без диференціації від місця розташування (зональності) об’єктів нерухомості |
Застосування альтернативи є найбільш прийнятним. Забезпечує досягнення цілей державного регулювання повною мірою. Ставка податку не диференційована залежно від місць розташування (зональності) об’єкта нерухомості але диференційована залежно від типів об’єктів нерухомості. Пропонується пільга в розмірі 100% для оподаткування об’єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних осіб пільгової категорії (ветеранам війни та особам на яких поширюється дія закону України « Про статус ветеранів війни гарантія і соціального захисту»). Затвердження такого регуляторного акта забезпечить баланс інтересів громадян, суб’єктів господарювання та органів місцевого самоврядування. Прогнозні надходження від запропонованого регулювання понад 221,340 тис. грн, що надасть можливість фінансування соціально важливих місцевих цільових програм в галузях освіти, соціального захисту населення, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо, а суб’єкти господарювання будуть мати можливість прогнозованого планування фінансово-господарської діяльності, з урахуванням запропонованого регулювання. |
ІІ. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей
Оцінка впливу на сферу інтересів держави (органів місцевого самоврядування)
|
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
|
1 |
2 |
3 |
|
Альтернатива 1 Установлення мінімальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Вигоди відсутні. Незалежно від можливості покращення інвестиційної привабливості території, жителі втратять пільги, спостерігатиметься недофінансування витрат на місцеві соціально важливі програми.
|
Дія рішення сільської ради поширюється тільки на 2026 рік. На наступний бюджетний рік на території Поворської територіальної громади відсутній регуляторний акт, що унеможливлює нарахування та сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Наслідком є недоотримання місцевим бюджетом надходжень, які можливо було б направити на фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо |
|
Альтернатива 2 Установлення максимальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Прийняття нормативного акта органу місцевого самоврядування з урахуванням вимог Кодексу. Збільшення надходжень до місцевого бюджету від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які можливо направити для забезпечення фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. |
Витрати часу, матеріальних ресурсів для податкових органів на адміністрування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки |
|
Альтернатива 3 Ухвалення регуляторного акта диференційованого розміру ставок податку залежно від типів об’єктів нерухомості без диференціації від місця розташування (зональності) об’єктів нерухомості |
Забезпечує досягнення цілей державного регулювання повною мірою. Передбачуваність розмірів ставок гарантує забезпечення надходжень прогнозованої суми податку до бюджету громади, що надасть можливість фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту, тощо. Прогнозні надходження при сплаті податку складуть 221,340 тис.грн. |
Витрати часу, матеріальних ресурсів для податкових органів на адміністрування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. |
Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
|
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
|
1 |
2 |
3 |
|
Альтернатива 1 Установлення мінімальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Через відсутність регулювання, оскільки на законодавчому рівні не визначено розмір мінімальної ставки, громадяни не сплачують податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки |
Витрати відсутні для громадян у частині сплати податку. Однак, відсутня можливість додаткового наповнення доходної частини місцевого бюджету та, відповідно, збільшення його видаткової частини для фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо
|
|
Альтернатива 2 Установлення максимальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
При збільшенні прогнозованого надходження до місцевого бюджету є можливість збільшення видатків на фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. При цьому втрачається інвестиційна привабливість, що позначається на зменшенні рівня підприємницької активності, відповідного скорочення ринку праці та скороченні відповідних надходжень, що в сумі не компенсує зростання від даного податку. |
Витрати громадян на сплату податку за максимально граничним розміром його ставки, 1,5%. За |
|
Альтернатива 3 Ухвалення регуляторного акта диференційованого розміру ставок податку залежно від типів об’єктів нерухомості без диференціації від місця розташування (зональності) об’єктів нерухомості |
Альтернатива в повній мірі враховує інтереси громади у наповненні місцевого бюджету, крім того диференціація за типом нерухомості дозволяє врахувати фактичний економічний стан в галузях підприємницької діяльності, що дозволяє максимально узгодити питання сплати податку та наповнення місцевого бюджету, гармонізувати розвиток підприємницької активності та розвиток соціальної інфраструктури. |
При сплаті податку не виділяється окрема зональність, ставки податку диференціюються за типом нерухомості. Вразливі категорії отримують пільги. |
Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
|
Показник |
Великі* |
Середні* |
Малі* |
Мікро* |
Разом |
|
Кількість суб'єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць |
- |
- |
- |
- |
26 |
|
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків |
- |
- |
- |
- |
Х |
*) Питому вагу суб’єктів підприємництва у складі платників податку визначити неможливо, оскільки базою оподаткування податком є загальна площа об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Відповідно до Кодексу платниками податку є власники нерухомості. Державний реєстр прав на нерухоме майно не передбачає відокремлення об’єктів нерухомості для різних за розмірами суб’єктів підприємництва.
|
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
|
1 |
2 |
3 |
|
Альтернатива 1 Установлення мінімальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Унеможливлюється обрахування та сплата податку. Оскільки на законодавчому рівні не визначено розміру мінімальної ставки. Через відсутність регулювання, яким визначаються розміри ставок податку на 2026 рік, вигоди для 26 платників податку |
Відсутні витрати в частині сплати податку. Тому відсутня можливість збільшення видатків для фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо
|
|
Альтернатива 2 Установлення максимальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Відсутні в частині сплати податку, оскільки збільшується податкове навантаження, розмір ставки податку. Але, при цьому є можливість збільшення видатків для фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо
|
Часові витрати на отримання інформації щодо змін у оподаткуванні, інше; прямі матеріальні витрати на сплату податку суб’єктами господарювання, які підпадають під дію регулювання.
|
|
Альтернатива 3 Ухвалення регуляторного акта диференційованого розміру ставок податку залежно від типів об’єктів нерухомості без диференціації від місця розташування (зональності) об’єктів нерухомості |
Податок сплачується в однаковому розмірі для всіх об’єктів нерухомості, незалежно від місць їх розташування (за розміром ставки для І зональності). Враховуються повною мірою пропозиції членів територіальної громади щодо встановлення ставок з урахуванням типу об’єкта оподаткування. Прогнозні надходження від сплати податку понад 221,340 тис. грн. що надасть можливість фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо |
Часові витрати на отримання інформації щодо змін у оподаткуванні, інше; прямі матеріальні витрати на сплату податку суб’єктами господарювання, які підпадають під дію регулювання. |
- Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей
Здійснено вибір оптимального альтернативного способу з урахуванням системи бальної оцінки ступеня досягнення визначених цілей.
Оцінка ступеня досягнення цілей визначається за чотирибальною системою, де:
цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті повною мірою (проблеми більше не буде);
3 - цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми усунені);
2 - цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, однак, деякі важливі критичні її аспекти залишаться невирішеними);
1 - цілі ухвалення регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема залишається)
|
Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) |
Бал резуль-тативності (за чотири-бальною системою оцінки) |
Коментарі щодо присвоєння відповідного бала |
|
1 |
2 |
3 |
|
Альтернатива 1 Установлення мінімальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
1 |
Відсутні витрати. На законодавчому рівні не визначено мінімального розміру ставки, відповідно не нараховується та не сплачується податок. Наслідком є недоотримання надходжень до місцевого бюджету коштів на прогнозованому рівні у сумі 221,340 тис. грн , що обмежить фінансування першочергових видатків, які мають тенденцію до збільшення. Це пов’язано із зростанням заробітної плати працівників бюджетної сфери, підвищенням тарифів на енергоносії тощо. Негативний вплив буде завдано територіальній громаді, оскільки відсутність надходжень до місцевого бюджету ставить під загрозу фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту населення, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо |
|
Альтернатива 2 Установлення максимальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
2 |
Збільшується податкове навантаження на громадян, суб’єктів господарювання у зв’язку із збільшенням розміру ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Не забезпечує рівне для всіх платників податку конкурентне середовище, можливе виникнення заборгованості зі сплати податку і як наслідок закриття суб’єктів підприємницької діяльності, зменшення кількості робочих місць, виникнення соціальної напруги населення.
|
|
Альтернатива 3 Ухвалення регуляторного акта диференційованого розміру ставок податку залежно від типів об’єктів нерухомості без диференціації від місця розташування (зональності) об’єктів нерухомості |
4 |
Цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті повною мірою.. Податок сплачується в однаковому розмірі для об’єктів нерухомості незалежно від місць їх розташування але має чітку диференціацію за типом нерухомості. Враховуються більшою мірою пропозиції суб’єктів господарювання та жителів територіальної громади щодо встановлення ставок з урахуванням типу нерухомості та норми податкового законодавства, враховуються галузі економіки, в якій використовується нерухомість Прогнозні надходження від запропонованого регулювання 221,340 тис. грн., що забезпечить фінансування соціально важливих місцевих цільових програм бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту населення, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо |
|
Рейтинг результатив-ності |
Вигоди (підсумок) |
Витрати (підсумок) |
Обґрунтування відповідного місця альтернативи в рейтингу |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Альтернатива 1 Установлення мінімальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Органи місцевого самоврядування: відсутні Громадяни: Несплата податку, оскільки на законодавчому рівні не визначено розмір мінімальної ставки. Суб’єкти господарювання: Через відсутність регулювання, яким визначаються розміри ставок податку, вигоди для 26 платників податку |
Органи місцевого самоврядування: відсутній Недоотримання надходжень коштів до місцевого бюджету на прогнозованому рівні 221,340 тис. грн. Громадяни : відсутні. Суб’єкти господарювання: відсутні |
Альтернатива не прийнятна – не досягаються цілі ухвалення акта. Негативний вплив буде завдано територіальній громаді, оскільки відсутність надходжень до місцевого бюджету ставить під загрозу фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо |
|
Альтернатива 2 Установлення максимальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Органи місцевого самоврядування: При збільшенні прогнозованого надходження і до місцевого бюджету є можливість збільшення видатків на фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. Громадяни: вирішення більшої кількості соціальних проблем міської територіальної громади за рахунок значного зростання дохідної частини бюджету громади Суб’єкти господарювання: відсутні |
Органи місцевого самоврядування: Витрати, пов’язані з виконанням вимог, установлених Законом України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності»; витрати на адміністрування регуляторного акта органами державної влади. Громадяни: максимальне податкове навантаження на платників податку за причини встановлення максимальних ставок податку. Суб’єкти господарювання: Додаткові витрати |
Альтернатива може бути прийнятною – досягаються цілі ухвалення акта. Але, при цьому збільшується податкове навантаження, при цьому втрачається інвестиційна привабливість, що позначається на зменшенні рівня підприємницької активності, відповідного скорочення ринку праці та скороченні відповідних надходжень, що в сумі не компенсує зростання від даного податку. |
|
Альтернатива 3 Ухвалення регуляторного акта диференційованого розміру ставок податку залежно від типів об’єктів нерухомості без диференціації від місця розташування (зональності) об’єктів нерухомості |
Органи місцевого самоврядування: надходження податку до бюджету міської територіальної громади і можливість фінансування покладених на органи місцевого самоврядування повноважень. Прогнозні надходження від сплати податку 221,340тис. грн. Громадяни: встановлення ставок з урахуванням зональності та пільги для окремої категорії. Отримання послуг у разі фінансування соціально важливих цільових програм бюджетної сфери у галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства тощо. Суб’єкти господарювання: забезпечується прозорість механізму справляння податку |
Органи місцевого самоврядування: витрати пов’язані із виконанням рішення на його розповсюдження, організацію та контролю за надходженням коштів до бюджету міської територіальної громади Громадяни: сплата податків за пропонованими ставками Суб’єкти господарювання: сплата податку до бюджету міської територіальної громади. |
Є найбільш оптимальною серед запропонованих альтернатив, оскільки дає змогу максимально досягнути поставлених цілей державного регулювання |
|
Рейтинг |
Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи |
Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
|
1 |
2 |
3 |
|
Альтернатива 1 Установлення мінімальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Причиною відмови є необхідність фінансування інфраструктури громади, наповнення місцевого бюджету. Недоотримання надходжень до місцевого бюджету на прогнозованому рівні 221,340 тис. грн. для фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту населення, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо |
Відсутні. Індикаторами можуть бути процеси та явища соціально-економічного характеру (прискорення або уповільнення змін економічного зростання, політичні впливи, дефіцит ресурсів тощо) |
|
Альтернатива 2 Установлення максимальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Причиною відмови є максимальне податкове навантаження на суб’єктів господарювання, які виникають внаслідок дії регуляторного акта. Можливе виникнення заборгованості зі сплати податку і як наслідок закриття суб’єктів підприємницької діяльності, зменшення кількості робочих місць, виникнення соціальної напруги населення.
|
На дію запропонованого проекту можуть вплинути такі зовнішні чинники, як унесення змін та доповнень до чинного законодавства України або виникнення необхідності в нормативному врегулюванні певних правових відносин. Індикаторами можуть бути процеси та явища соціально-економічного характеру (прискорення або уповільнення змін економічного зростання, політичні впливи, дефіцит ресурсів тощо) |
|
Альтернатива 3 Ухвалення регуляторного акта диференційованого розміру ставок податку залежно від типів об’єктів нерухомості без диференціації від місця розташування (зональності) об’єктів нерухомості |
Для досягнення встановлених цілей перевага була надана цій альтернативі. Цілі можуть бути досягненні повною мірою. Податок має чітку диференціацію за типом об’єктів нерухомості, враховуються пропозиції громади, знижується ризик відмови від добровільної сплати податку, місцевий бюджет наповнюється рівномірно та своєчасно. |
На дію запропонованого проекту можуть вплинути такі зовнішні чинники, як прийняття змін та доповнень до чинного законодавства України або виникнення необхідності в нормативному врегулюванні певних правових відносин |
V. Механізми та заходи, які забезпечать розв'язання визначеної проблеми.
Вирішити питання встановлення розміру ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Поворської громади пропонується шляхом ухвалення запропонованого проекту рішення сільської ради. Цей спосіб досягнення цілей є оптимальним шляхом вирішення проблеми й ґрунтується на загальнообов’язковості виконання норм рішення всіма учасниками правовідносин у системі оподаткування.
|
пропозиції та зауваження |
|
надані суб’єктами |
За для забезпечення виконання вимог чинного законодавства України, документи з регуляторної діяльності підлягають оприлюдненню у засобах масової інформації з метою отримання зауважень і пропозицій у термін, визначений Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
З метою забезпечення інформованості громади та платників податку, рішення сільської ради буде оприлюднено на офіційному веб-сайті Поворської сільської ради розділ «Документи»/«Регуляторна політика» у термін, установлений законодавством.
Рівень поінформованості є досить високим, оскільки мешканці активно користуються офіційними веб“Сторінками Поворської сільської ради, крім того, місцеві засоби масової інформації активно використовують електронну інформацію сільської ради для розміщення на своїх інтернет ресурсах.
Таким чином, упровадження регуляторного акта забезпечить дотримання норм чинного податкового законодавства як органами державної
VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги
Податок не є новим, тому додаткових витрат бюджету на впровадження та адміністрування регулювання не передбачається, видатки фіскальних органів та органів місцевого самоврядування не зміняться.
Здійснено розрахунок витрат на виконання вимог регуляторного акта для органів виконавчої влади та для суб’єктів господарювання великого, середнього й малого підприємництва згідно з Методикою проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами (додатки 1, 2, 3).
VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта
Рішення набуває чинності з початку наступного бюджетного періоду, тобто з 01 січня 2027 року.
Термін дії регуляторного акта необмежений у часі, що дасть змогу повною мірою вирішити проблемні питання. Проте можливий вплив зовнішніх чинників, а саме внесення змін до законодавчих і нормативно правових актів. У такому разі регуляторний акт буде переглянуто із внесенням до нього відповідних змін або його скасуванням, відповідно до підпункту 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу.
На дію регуляторного акта можуть негативно вплинути значні темпи інфляції та економічна криза.
VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта
Досягнення визначених цілей шляхом виконання вимог нового регуляторного акта принесе вигоди без необхідності залучення додаткових витрат органів місцевого самоврядування.
До кількісних показників належать: чисельність платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, надходження коштів до
|
що |
Крім кількісних показників до вигод належить забезпечення фінансування місцевих цільових програм за рахунок збільшення надходжень коштів до бюджету громади від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Для відстеження результативності дії регуляторного акта визначено такі показники:
|
Показник |
2026 рік |
2027 рік |
За 5 років |
|
Кількість платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на яких поширюватиметься регуляторний акт,осіб, у тому числі: |
26 |
26 |
26 |
|
- юридичних осіб |
9 |
9 |
9 |
|
- фізичних осіб |
17 |
17 |
17 |
|
Надходження коштів до бюджету громади від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки тис.грн, у тому числі: |
245,15 |
221,34 |
214,32 |
|
- юридичних осіб |
150,0 |
150,0 |
150,0 |
|
- фізичних осіб |
95,15 |
71,34 |
64,32 |
|
Розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання у зв’язку з виконанням вимог акта, (год/грн..)* |
03,15,20 |
* |
* |
|
Рівень поінформованості громади та суб’єктів господарювання з основних положень акта |
Всі суб’єктами господарювання будуть проінформовані про рішення сільської ради шляхом висвітлення на офіційному сайті Поворської сільської ради https://post@povorska-gromada.gov.ua/ (розділ Документи – Регуляторна діяльність) повідомлення в засобах масової інформації та інформуванням посадовими особами сільської ради та податкової служби. |
||
*Розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання, пов’язаними з виконанням вимог акта, може бути змінений, якщо зміниться розмір мінімальної заробітної плати.
15,60грн.- розмір коштів,
0,3 годин – розмір часу
ІХ. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта
Відстеження результативності дії акта буде здійснюватися в терміни, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та відповідно до методики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження
|
результативності регуляторного акта», зі змінами. Базове відстеження результативності регуляторного проводитися з 01 квітня 2027 року по 15 квітня 2027 року. Повторне відстеження результативності регуляторного акта проводитися з 15 серпня 2028 року по 30 серпня 2028 року. Періодичне відстеження результативності регуляторного акта |
|
|
проводитися раз на кожні три роки починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта.
Метод проведення відстеження результативності: статистичний.
Відстеження результативності дії акта буде здійснюватися відповідальними за
підготовку регуляторного акта - відділом фінансів Поворської сільської ради шляхом аналізу статистичних даних щодо чисельності платників податку та надходження коштів до бюджету територіальної громади, наданих Головним управлінням ДПС у Волинській області.
Аналіз регуляторного акта розроблений у відповідності до статей 4, 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами.
ВИТРАТИ
на одного суб'єкта господарювання великого й середнього підприємництва, що
виникають внаслідок дії регуляторного акта
|
№ п/п |
|
Витрати |
|
За перший рік |
|
За 5 років |
|
Оцінка «прямих» витрат суб’єктів великого й середнього підприємництва на виконання регулювання______________________________ Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/підвищення кваліфікації персоналу тощо, грн. |
|
Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/ обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо), грн,______ Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), грн._____________ Витрати, пов’язані з наймом додаткового персоналу, грн. та інше____________________ Кількість суб’єктів господарювання великого й середнього підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць*___________ Сплата податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, гри. ____________________ РАЗОМ( сума рядків 1,2,3,4,5,6) грн.. |
|
Цей податок не є новим і не передбачає витрат на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/підвищення кваліфікації персоналу, тощо._______ Податок не новий, додаткових витрат не передбачено |
|
Податок не новий, додаткових витрат не передбачено________ Податок не новий, додаткових витрат не передбачено________ 26 |
|
221 340,00 |
|
221 340,00 |
|
1 071 600,00** |
|
1 071 600,00** |
Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів великого й середнього підприємництва щодо виконання регулювання та звітування_______________________________________
|
5,20 |
|
26,00** |
Формула:
витрати часу на отримання інформації про регулювання X вартість часу суб 'єкта підприємництва (заробітна плата) = 0, Ігод**х52,00грн ** (мінімальна місячна зарплата 8 647,00 грн, погодинна 52,00 грн)= 5,20 грн.______________________ _
|
Цей податок не є новим та не передбачає витрат на організацію виконання вимог регулювання____________________ Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено |
|
10 |
|
11 |
|
15 |
|
16 |
|
Процедура офіційного подання юридичними особами декларації зі сплати податку контролюючому органу: витрати часу з підготовки та подання декнарації =0,2 год.* х 52,00 грн** (мінімальнамісячна зарплата 8647,00 гр., погодинна 52,00 грн) = 10,40 грн.________ Інші процедури___________________ РАЗОМ (сума рядків: 8 + 9+10+11 + 12), грн. Кількість суб’єктів господарювання великого й середнього підприємництва, на які буде поширено регулювання, одиниць__________ Сумарні витрати суб’єктів великого й середнього підприємництва на виконання регулювання (вартість регулювання) (рядок 13 X рядок 14), грн,__________________________________ РАЗОМ (сума рядків: 7 +15), грн. |
|
10,40 |
|
52,00** |
|
*Відповідно до пунктів 1, З, 6, карти 11 міжгалузевих нормативів чисельності працівників бухгалтерського обліку (Наказ Міністерства праці і соціальної політики України від 26 |
|
вересня 2003 року №269 «Міжгалузеві бухгалтерського обліку»). |
|
нормативи |
|
чисельності |
|
працівників |
|
Для розрахунку витрат використовується мінімальний розмір заробітної плати відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» - мінімальна заробітна плата у 2026 році: у місячному розмірі - 8647,00 грн. |
|
погодинному розмірі - 52,00 грн. Податок не є новим, суб’єкти господарювання ознайомленні з вимогами Кодексу та сплачують податок вже не один рік. Тому витрати часу на виконання вимог регулювання становлять 0,3 год. |
|
Розрахунок відповідних витрат на одного суб’єкта господарювання |
|
Вид витрати |
|
У перший рік |
|
Витрати за 5 років |
|
Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/ підвищення кваліфікації персоналу тощо |
|
Цей податок не є новим та не передбачає витрат на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, кваліфікації |
|
Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) Інших послуг (проведення наукових, Інших експертиз, страхування тощо)______________________ Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо)________________ Витрати, пов’язані з наймом додаткового персоналу__________________ _ _________ Витрати, пов’язані з отриманням первинної |
|
Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено |
|
Додаткових витрат не передбачено |
|
Додаткових витрат не передбачено |
|
52,00 грн = (8647,00 |
|
260,00** |
|
12 13
14 |
|
Не передбачено 15,60 |
|
78,00** |
|
26 |
|
15,60 |
|
78,00** |
|
221 340,00 |
|
1 071 600,00** |
|
інформації про вимоги регулювання*, грн; |
|
Витрати, пов’язані з процедурою офіційного подання юридичними особами декларації зі сплати податку контролюючому органу, грн.; |
|
гри** мінімальна місячна зарплата, 52,00 грн. погодинна мінімальна зарплата) 0,1 год. X 52,00 грн = 5,20 грн. 104,00 грн = (8647,00 грн мінімальна місячна зарплата, 52,00 грн. погодинна мінімальна зарплата) 0,2 год. X 52,00 грн = 10,40грн. |
|
520,00** |
ТЕСТ малого підприємництва (М-Тест)
1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання
Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено відповідальним за розробку регуляторного акта в березні-квітні 2026 року.
Таблиця 1
|
Порядковий номер |
Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет- форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо) Розробником проведено консультації з представниками малого підприємництва та жителями громади; телефонні розмови, соціальні мережі |
Кількість
|
Основні результати |
|
1. |
Розробником проведено консультації з представниками малого підприємництва та жителями громади; телефонні розмови, соціальні мережі |
5 |
Ознайомлення суб’єктів господарювання з запропонованими розмірами ставок та пільг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Отримання інформації та пропозицій суб’єктів господарювання щодо розміру запропонованих ставок
|
|
на |
|
суб’єктів |
Розрахункова чисельність суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання складає 11 осіб, у тому числі малого підприємництва - 5 осіб та мікропідприємництва - 6 осіб.
Питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив становить 94,03%. Регуляторний акт поширюється на суб’єктів господарювання, які перебувають на обліку в фіскальних органах інших областей України, але мають об’єкти нерухомості на території Поворської сільської територіальної громади
|
№ з/п
|
Витрати
|
у перший
|
періодичний (за наступний рік)
|
витрати за 5
|
|
Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання
|
||||
|
1 |
Придбання необхідного обладнання( пристрої, машини, механізми), грн. |
Цей податок не є новим, додаткових витрат не передбачено
|
||
|
2 |
Процедура повірки та/або встановлення на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування, грн. |
Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено
|
||
|
3 |
Процедура експлуатації обладнання(експлуатаційні витрати – витратні матеріали), грн.. |
Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено
|
||
|
4 |
Процедура обслуговування обладнання, грн.
|
Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено
|
||
|
5 |
Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць: |
11 |
11 |
11 |
|
6 |
Сплата податку на нерухоме майно, відмінне від земельної |
208 126,00 |
208 126,00 |
1 007 625,00 |
|
7 |
Сумарні витрати суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання, грн (сума рядків 1+2+3+4+6) ** |
208 126,00 |
208 126,00 |
1 007 625,00 |
|
Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування |
||||
|
8 |
Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання; Формула: витрати часу на отримання інформації про регулювання X вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) 0,1 год***х 52,00 грн ****(мінімальна зарплата 8647,00 грн, погодинна мінімальна зарплата - 52,00 грн) = 5,20 грн. |
5,20 |
5,20** |
26,00** |
|
9 |
Процедура організації виконання вимог регулювання |
Цей податок не є новим та не передбачає витрат на організацію виконання вимог регулювання |
||
|
10 |
Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), грн. |
Податок не є новим та не передбачає витрат на організацію виконання вимог регулювання |
||
|
11 |
Процедура офіційного подання юридичними особами декларації зі сплати податку контролюючому органу: - витрати часу з підготовки та подання декларації =0,2 год X 52,00 грн**** зарплата 8647,00 грн, погодинна мінімальна зарплата - 52,00 грн,) = 10,40 грн. |
10,40 |
10,40** |
52** |
|
12 |
Інші процедури |
Не передбачено |
||
|
13 |
РАЗОМ (сума рядків: 8 + 9+10 + 11 + 12), грн, |
15,60 |
15,60** |
78** |
|
14 |
Кількість суб’єктів господарювання малого підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць: |
11 |
11 |
11 |
|
15 |
Сумарні витрати суб’єктів малого господарювання підприємництва, на виконання регулювання (вартість регулювання) / рядок 13 х рядок 14- грн:
|
171,60 |
171,60 |
858,00 |
|
16 |
РАЗОМ (сума рядків: 7 + 15), грн. |
208 297,60 |
208 297,60 |
1 008 483,00 |
|
працівників |
|
чисельності |
|
вересня 2003 бухгалтерського обліку»), ** |
|
Для розрахунку витрат використовується мінімальний розмір заробітної плати відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» - мінімальна 8647,00 грн, у погодинному розмірі - |
*Відповідно до пунктів 1, З, 6, карти 11 міжгалузевих нормативів чисельності працівників бухгалтерського обліку (Наказ Міністерства праці і соціальної політики України від 26 року №269 «Міжгалузеві нормативи заробітна плата у 2026 році: у місячному розмірі 52,00 грн.
***3гідно чинного законодавства строк дії рішення органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та зборів необмежений (п.п. 12.3.3 п. 12,3 ст,12 ПКУ передбачено, якщо в рішенні ОМС про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати не визначено термін його дії, таке рішення є чинним до прийняття нового рішення).
Податок не є новим, суб’єкти господарювання ознайомленні з вимогами Кодексу та сплачують податок вже не один рік. Тому витрати часу на виконання вимог регулювання становлять 0,3 год
3.Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання
|
№ з/п |
Показник |
Перший рік |
За 5 років) грн |
|
1 |
Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання, грн, |
208 297,60 |
1 008 483,00 |
|
2 |
Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування, грн. |
171,60 |
858,00 |
|
3 |
Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання (рядок 1+ рядок 2), грн. |
208 469,20 |
1 009 341,00 |
|
4 |
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва, грн. |
- |
- |
|
5 |
Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання (рядок З + рядок 4), грн. |
208 469,20 |
1 009 341,00 |
4. Розроблення коригуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання
Розроблення коригуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання є неможливим, оскільки відповідні норми встановлені Податковим кодексом України та іншими нормативно-правовими актами і не можуть бути врегульовані на рівні місцевих рад. /
Сільський голова Інна БОНДАРЧУК
Тетяна Прокопчук
Назва регуляторного акта - проект рішення Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки»
|
Регуляторний орган Волинської області |
Розробник документа – фінансовий відділ Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області
Відповідальна особа - начальник фінансового відділу Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області – Прокопчук Тетяна Володимирівна Контактний телефон - +380962262671, e-mail: finvid@povorska-gromada.gov.ua
Поштова адреса - вул.Київська, 39 с.Поворськ Ковельського району Волинської області
Аналіз регуляторного впливу розроблено з особливістю здійснення регуляторної діяльності в умовах воєнного стану, на виконання та з дотриманням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності», з урахуванням Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта» (зі змінами), Податкового кодексу України.
Аналіз визначає правові та організаційні засади реалізації проекту рішення Поворської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки».
|
шляхом |
Відповідно статті 10 та пункту 12.3 статті 12, пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України законодавчо закріплено право органів місцевого самоврядування приймати рішення про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку, в межах своїх повноважень та в порядку, визначеному цим кодексом.
Причини виникнення проблеми прийняття рішення «про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку» - це безпосередня вимога чинного законодавства України, згідно з якою органи місцевого самоврядування
зобов’язані офіційно до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків та зборів або змін до них, оприлюднити ухвалене рішення про місцеві податки та збори.
|
|
Кошти від його надходження спрямовуються на забезпечення діяльності, благоустрій територій громади, виконання програм соціально-економічного розвитку Поворської сільської територіальної громади.
Динаміка надходжень податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки до бюджету територіальної громади склала: за 2025 рік – 291,739 тис.грн, за 2026 рік – 245,150 тис.грн, очікувані надходження та на 2027 рік – 221,340 тис. гривень.
Цей регуляторний акт встановлює розмір ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначає об’єкти оподаткування, платників податку, пільги з сплати податку, та створює передумови для розвитку підприємництва, соціально-економічного розвитку територіальної громади.
З метою стимулювання економічної активності та забезпечення рівності, для фізичних та юридичних осіб встановлено різні розміри ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Для впорядкування податкового навантаження, забезпечення соціальної справедливості та фінансового наповнення місцевого бюджету, ставки податку на нерухоме майно встановлено в розрізі адміністративно територіальних одиниць (додаток 1, 2 до проекту рішення).
З урахуванням віддаленості від районного центру застосовано диференційовані ставки податку на нерухоме майно для об’єктів нежитлової нерухомості. Розмір ставки прив’язаний до територіального розмежування, тому як відстань до районного центру є об'єктивним критерієм для визначення розміру податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Також, згідно звернень жителів громади, а саме членів сімей загиблих військовослужбовців, виникла потреба у врегулюванні податкових пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. В час воєнного стану це питання є актуальним.
Виходячи з вищевикладеного, з метою виконання Податкового кодексу України, забезпечення дохідної частини бюджету територіальної громади, та з метою зменшення податкового навантаження на суб’єктів оподаткування, сільська рада розробила проект рішення «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки».
У разі неприйняття рішення про встановлення податку, плата за
нерухомість буде справлятися виходячи з норм Податкового кодексу із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та зборів. Разом з тим, при прийнятті рішення необхідно забезпечити баланс об’єктів господарювання, громадян та органу місцевого самоврядування.
Ухвалення рішення сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», що набуде чинності з наступного бюджетного періоду необхідне для прозорого ефективного встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Основні групи (підгрупи), на які впливає проблема, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання - прийняттям цього проекту регуляторного акта:
|
Групи (підгрупи) |
|
Громадяни________________ Держава__________________ Суб’єкти господарювання у тому числі суб’єкти малого підприємництва* |
|
Ні |
|
Так + + + + |
Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів:
Застосування ринкових механізмів для вирішення вказаної проблеми не можливим, оскільки здійснення вищезазначених заходів є засобом
державного регулювання та відповідно до Податкового кодексу України є компетенцією Поворської сільської ради.
Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів:
В разі не встановлення органом місцевого самоврядування місцевих податків та зборів, в т.ч. податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, такі податки та збори будуть справлятися виходячи з норм Податкового кодексу із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та зборів.
ІІ. Цілі державного регулювання
Основними цілями регулювання є:
-здійснити планування та прогнозування надходжень від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, при формуванні бюджету територіальної громади;
-встановити доцільні і обґрунтовані розміри ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з урахуванням рівня платоспроможності громадян та суб’єктів господарювання та відповідно до потреб бюджету територіальної громади
-встановити пільги щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
-забезпечити своєчасне надходження до бюджету територіальної громади податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
-забезпечити відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування.
Вимірювальними індикаторами досягнення цілей регулювання та зменшення масштабів проблеми є:
- якісний: забезпечення виконання місцевих цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, тощо;
- кількісний:
а) надходження коштів до бюджету Поворської сільської територіальної громади від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки очікуються на рівні: 2027 рік 221,340 тис.грн; 2028 рік – 214,320 тис.грн;
2029 рік – 214,320 тис.грн;
б) чисельність платників податку, на яких поширюватиметься регуляторний акт: 2027 рік - 26; 2028 рік - 26; 2029 рік - 26;
- часовий: термін дії регуляторного акта не обмежений (абзац 2 підпункту 12.3,3 пункту 12.3 статті 12 ПКУ). Проте можливий вплив зовнішніх чинників, а саме внесення змін до законодавчих і нормативно правових актів.
У такому разі регуляторний акт буде переглянуто із внесенням до нього відповідних змін або його скасуванням.
ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення визначених цілей;
І.Визначення альтернативних способів.
|
Альтернатива 1 Установлення мінімальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Альтернатива неприйнятна. Наслідком є недоотримання надходжень до місцевого бюджету коштів на прогнозованому рівні 221,340 тис. грн., що обмежить фінансування першочергових видатків, які мають тенденцію до збільшення. Це пов’язано із зростанням заробітної плати працівників бюджетної сфери, підвищенням тарифів на енергоносії тощо. По закінченню 2026 року рішення про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об’єктів житлової і нежитлової нерухомості, будуть скасовані як такі, що не пройшли регуляторну процедуру і не поширюються на подальші періоди. Їх дія буде розповсюджуватися на фізичних осіб – платників податку. Суб’єкти господарювання залишаться без нормативного акту. Негативний вплив буде завдано територіальній громаді, оскільки відсутність надходжень до бюджету ставить під загрозу фінансування соціально важливих програм. |
|
Альтернатива 2 Установлення максимальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Альтернатива може бути прийнятною. Установлення максимальної ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, забезпечить надходження до місцевого бюджету, упорядкує відносини між органами місцевого самоврядування та громадянами, суб’єктами господарювання. Але, при цьому збільшується податкове навантаження на платників податку, можливе виникнення заборгованості зі сплати податку і як наслідок закриття суб’єктів підприємницької діяльності, зменшення кількості робочих місць, виникнення соціальної напруги населення. |
|
Альтернатива 3 Ухвалення регуляторного акта диференційованого розміру ставок податку залежно від типів об’єктів нерухомості без диференціації від місця розташування (зональності) об’єктів нерухомості |
Застосування альтернативи є найбільш прийнятним. Забезпечує досягнення цілей державного регулювання повною мірою. Ставка податку не диференційована залежно від місць розташування (зональності) об’єкта нерухомості але диференційована залежно від типів об’єктів нерухомості. Пропонується пільга в розмірі 100% для оподаткування об’єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних осіб пільгової категорії (ветеранам війни та особам на яких поширюється дія закону України « Про статус ветеранів війни гарантія і соціального захисту»). Затвердження такого регуляторного акта забезпечить баланс інтересів громадян, суб’єктів господарювання та органів місцевого самоврядування. Прогнозні надходження від запропонованого регулювання понад 221,340 тис. грн, що надасть можливість фінансування соціально важливих місцевих цільових програм в галузях освіти, соціального захисту населення, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо, а суб’єкти господарювання будуть мати можливість прогнозованого планування фінансово-господарської діяльності, з урахуванням запропонованого регулювання. |
ІІ. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей
Оцінка впливу на сферу інтересів держави (органів місцевого самоврядування)
|
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
|
1 |
2 |
3 |
|
Альтернатива 1 Установлення мінімальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Вигоди відсутні. Незалежно від можливості покращення інвестиційної привабливості території, жителі втратять пільги, спостерігатиметься недофінансування витрат на місцеві соціально важливі програми.
|
Дія рішення сільської ради поширюється тільки на 2026 рік. На наступний бюджетний рік на території Поворської територіальної громади відсутній регуляторний акт, що унеможливлює нарахування та сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Наслідком є недоотримання місцевим бюджетом надходжень, які можливо було б направити на фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо |
|
Альтернатива 2 Установлення максимальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Прийняття нормативного акта органу місцевого самоврядування з урахуванням вимог Кодексу. Збільшення надходжень до місцевого бюджету від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які можливо направити для забезпечення фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. |
Витрати часу, матеріальних ресурсів для податкових органів на адміністрування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки |
|
Альтернатива 3 Ухвалення регуляторного акта диференційованого розміру ставок податку залежно від типів об’єктів нерухомості без диференціації від місця розташування (зональності) об’єктів нерухомості |
Забезпечує досягнення цілей державного регулювання повною мірою. Передбачуваність розмірів ставок гарантує забезпечення надходжень прогнозованої суми податку до бюджету громади, що надасть можливість фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту, тощо. Прогнозні надходження при сплаті податку складуть 221,340 тис.грн. |
Витрати часу, матеріальних ресурсів для податкових органів на адміністрування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. |
Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
|
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
|
1 |
2 |
3 |
|
Альтернатива 1 Установлення мінімальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Через відсутність регулювання, оскільки на законодавчому рівні не визначено розмір мінімальної ставки, громадяни не сплачують податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки |
Витрати відсутні для громадян у частині сплати податку. Однак, відсутня можливість додаткового наповнення доходної частини місцевого бюджету та, відповідно, збільшення його видаткової частини для фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо
|
|
Альтернатива 2 Установлення максимальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
При збільшенні прогнозованого надходження до місцевого бюджету є можливість збільшення видатків на фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. При цьому втрачається інвестиційна привабливість, що позначається на зменшенні рівня підприємницької активності, відповідного скорочення ринку праці та скороченні відповідних надходжень, що в сумі не компенсує зростання від даного податку. |
Витрати громадян на сплату податку за максимально граничним розміром його ставки, 1,5%. За |
|
Альтернатива 3 Ухвалення регуляторного акта диференційованого розміру ставок податку залежно від типів об’єктів нерухомості без диференціації від місця розташування (зональності) об’єктів нерухомості |
Альтернатива в повній мірі враховує інтереси громади у наповненні місцевого бюджету, крім того диференціація за типом нерухомості дозволяє врахувати фактичний економічний стан в галузях підприємницької діяльності, що дозволяє максимально узгодити питання сплати податку та наповнення місцевого бюджету, гармонізувати розвиток підприємницької активності та розвиток соціальної інфраструктури. |
При сплаті податку не виділяється окрема зональність, ставки податку диференціюються за типом нерухомості. Вразливі категорії отримують пільги. |
Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
|
Показник |
Великі* |
Середні* |
Малі* |
Мікро* |
Разом |
|
Кількість суб'єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць |
- |
- |
- |
- |
26 |
|
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків |
- |
- |
- |
- |
Х |
*) Питому вагу суб’єктів підприємництва у складі платників податку визначити неможливо, оскільки базою оподаткування податком є загальна площа об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Відповідно до Кодексу платниками податку є власники нерухомості. Державний реєстр прав на нерухоме майно не передбачає відокремлення об’єктів нерухомості для різних за розмірами суб’єктів підприємництва.
|
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
|
1 |
2 |
3 |
|
Альтернатива 1 Установлення мінімальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Унеможливлюється обрахування та сплата податку. Оскільки на законодавчому рівні не визначено розміру мінімальної ставки. Через відсутність регулювання, яким визначаються розміри ставок податку на 2026 рік, вигоди для 26 платників податку |
Відсутні витрати в частині сплати податку. Тому відсутня можливість збільшення видатків для фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо
|
|
Альтернатива 2 Установлення максимальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Відсутні в частині сплати податку, оскільки збільшується податкове навантаження, розмір ставки податку. Але, при цьому є можливість збільшення видатків для фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо
|
Часові витрати на отримання інформації щодо змін у оподаткуванні, інше; прямі матеріальні витрати на сплату податку суб’єктами господарювання, які підпадають під дію регулювання.
|
|
Альтернатива 3 Ухвалення регуляторного акта диференційованого розміру ставок податку залежно від типів об’єктів нерухомості без диференціації від місця розташування (зональності) об’єктів нерухомості |
Податок сплачується в однаковому розмірі для всіх об’єктів нерухомості, незалежно від місць їх розташування (за розміром ставки для І зональності). Враховуються повною мірою пропозиції членів територіальної громади щодо встановлення ставок з урахуванням типу об’єкта оподаткування. Прогнозні надходження від сплати податку понад 221,340 тис. грн. що надасть можливість фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо |
Часові витрати на отримання інформації щодо змін у оподаткуванні, інше; прямі матеріальні витрати на сплату податку суб’єктами господарювання, які підпадають під дію регулювання. |
- Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей
Здійснено вибір оптимального альтернативного способу з урахуванням системи бальної оцінки ступеня досягнення визначених цілей.
Оцінка ступеня досягнення цілей визначається за чотирибальною системою, де:
цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті повною мірою (проблеми більше не буде);
3 - цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми усунені);
2 - цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, однак, деякі важливі критичні її аспекти залишаться невирішеними);
1 - цілі ухвалення регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема залишається)
|
Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) |
Бал резуль-тативності (за чотири-бальною системою оцінки) |
Коментарі щодо присвоєння відповідного бала |
|
1 |
2 |
3 |
|
Альтернатива 1 Установлення мінімальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
1 |
Відсутні витрати. На законодавчому рівні не визначено мінімального розміру ставки, відповідно не нараховується та не сплачується податок. Наслідком є недоотримання надходжень до місцевого бюджету коштів на прогнозованому рівні у сумі 221,340 тис. грн , що обмежить фінансування першочергових видатків, які мають тенденцію до збільшення. Це пов’язано із зростанням заробітної плати працівників бюджетної сфери, підвищенням тарифів на енергоносії тощо. Негативний вплив буде завдано територіальній громаді, оскільки відсутність надходжень до місцевого бюджету ставить під загрозу фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту населення, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо |
|
Альтернатива 2 Установлення максимальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
2 |
Збільшується податкове навантаження на громадян, суб’єктів господарювання у зв’язку із збільшенням розміру ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Не забезпечує рівне для всіх платників податку конкурентне середовище, можливе виникнення заборгованості зі сплати податку і як наслідок закриття суб’єктів підприємницької діяльності, зменшення кількості робочих місць, виникнення соціальної напруги населення.
|
|
Альтернатива 3 Ухвалення регуляторного акта диференційованого розміру ставок податку залежно від типів об’єктів нерухомості без диференціації від місця розташування (зональності) об’єктів нерухомості |
4 |
Цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті повною мірою.. Податок сплачується в однаковому розмірі для об’єктів нерухомості незалежно від місць їх розташування але має чітку диференціацію за типом нерухомості. Враховуються більшою мірою пропозиції суб’єктів господарювання та жителів територіальної громади щодо встановлення ставок з урахуванням типу нерухомості та норми податкового законодавства, враховуються галузі економіки, в якій використовується нерухомість Прогнозні надходження від запропонованого регулювання 221,340 тис. грн., що забезпечить фінансування соціально важливих місцевих цільових програм бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту населення, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо |
|
Рейтинг результатив-ності |
Вигоди (підсумок) |
Витрати (підсумок) |
Обґрунтування відповідного місця альтернативи в рейтингу |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Альтернатива 1 Установлення мінімальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Органи місцевого самоврядування: відсутні Громадяни: Несплата податку, оскільки на законодавчому рівні не визначено розмір мінімальної ставки. Суб’єкти господарювання: Через відсутність регулювання, яким визначаються розміри ставок податку, вигоди для 26 платників податку |
Органи місцевого самоврядування: відсутній Недоотримання надходжень коштів до місцевого бюджету на прогнозованому рівні 221,340 тис. грн. Громадяни : відсутні. Суб’єкти господарювання: відсутні |
Альтернатива не прийнятна – не досягаються цілі ухвалення акта. Негативний вплив буде завдано територіальній громаді, оскільки відсутність надходжень до місцевого бюджету ставить під загрозу фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо |
|
Альтернатива 2 Установлення максимальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Органи місцевого самоврядування: При збільшенні прогнозованого надходження і до місцевого бюджету є можливість збільшення видатків на фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. Громадяни: вирішення більшої кількості соціальних проблем міської територіальної громади за рахунок значного зростання дохідної частини бюджету громади Суб’єкти господарювання: відсутні |
Органи місцевого самоврядування: Витрати, пов’язані з виконанням вимог, установлених Законом України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності»; витрати на адміністрування регуляторного акта органами державної влади. Громадяни: максимальне податкове навантаження на платників податку за причини встановлення максимальних ставок податку. Суб’єкти господарювання: Додаткові витрати |
Альтернатива може бути прийнятною – досягаються цілі ухвалення акта. Але, при цьому збільшується податкове навантаження, при цьому втрачається інвестиційна привабливість, що позначається на зменшенні рівня підприємницької активності, відповідного скорочення ринку праці та скороченні відповідних надходжень, що в сумі не компенсує зростання від даного податку. |
|
Альтернатива 3 Ухвалення регуляторного акта диференційованого розміру ставок податку залежно від типів об’єктів нерухомості без диференціації від місця розташування (зональності) об’єктів нерухомості |
Органи місцевого самоврядування: надходження податку до бюджету міської територіальної громади і можливість фінансування покладених на органи місцевого самоврядування повноважень. Прогнозні надходження від сплати податку 221,340тис. грн. Громадяни: встановлення ставок з урахуванням зональності та пільги для окремої категорії. Отримання послуг у разі фінансування соціально важливих цільових програм бюджетної сфери у галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства тощо. Суб’єкти господарювання: забезпечується прозорість механізму справляння податку |
Органи місцевого самоврядування: витрати пов’язані із виконанням рішення на його розповсюдження, організацію та контролю за надходженням коштів до бюджету міської територіальної громади Громадяни: сплата податків за пропонованими ставками Суб’єкти господарювання: сплата податку до бюджету міської територіальної громади. |
Є найбільш оптимальною серед запропонованих альтернатив, оскільки дає змогу максимально досягнути поставлених цілей державного регулювання |
|
Рейтинг |
Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи |
Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
|
1 |
2 |
3 |
|
Альтернатива 1 Установлення мінімальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Причиною відмови є необхідність фінансування інфраструктури громади, наповнення місцевого бюджету. Недоотримання надходжень до місцевого бюджету на прогнозованому рівні 221,340 тис. грн. для фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджетної сфери в галузях освіти, соціального захисту населення, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо |
Відсутні. Індикаторами можуть бути процеси та явища соціально-економічного характеру (прискорення або уповільнення змін економічного зростання, політичні впливи, дефіцит ресурсів тощо) |
|
Альтернатива 2 Установлення максимальної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за |
Причиною відмови є максимальне податкове навантаження на суб’єктів господарювання, які виникають внаслідок дії регуляторного акта. Можливе виникнення заборгованості зі сплати податку і як наслідок закриття суб’єктів підприємницької діяльності, зменшення кількості робочих місць, виникнення соціальної напруги населення.
|
На дію запропонованого проекту можуть вплинути такі зовнішні чинники, як унесення змін та доповнень до чинного законодавства України або виникнення необхідності в нормативному врегулюванні певних правових відносин. Індикаторами можуть бути процеси та явища соціально-економічного характеру (прискорення або уповільнення змін економічного зростання, політичні впливи, дефіцит ресурсів тощо) |
|
Альтернатива 3 Ухвалення регуляторного акта диференційованого розміру ставок податку залежно від типів об’єктів нерухомості без диференціації від місця розташування (зональності) об’єктів нерухомості |
Для досягнення встановлених цілей перевага була надана цій альтернативі. Цілі можуть бути досягненні повною мірою. Податок має чітку диференціацію за типом об’єктів нерухомості, враховуються пропозиції громади, знижується ризик відмови від добровільної сплати податку, місцевий бюджет наповнюється рівномірно та своєчасно. |
На дію запропонованого проекту можуть вплинути такі зовнішні чинники, як прийняття змін та доповнень до чинного законодавства України або виникнення необхідності в нормативному врегулюванні певних правових відносин |
V. Механізми та заходи, які забезпечать розв'язання визначеної проблеми.
Вирішити питання встановлення розміру ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Поворської громади пропонується шляхом ухвалення запропонованого проекту рішення сільської ради. Цей спосіб досягнення цілей є оптимальним шляхом вирішення проблеми й ґрунтується на загальнообов’язковості виконання норм рішення всіма учасниками правовідносин у системі оподаткування.
|
пропозиції та зауваження |
|
надані суб’єктами |
За для забезпечення виконання вимог чинного законодавства України, документи з регуляторної діяльності підлягають оприлюдненню у засобах масової інформації з метою отримання зауважень і пропозицій у термін, визначений Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
З метою забезпечення інформованості громади та платників податку, рішення сільської ради буде оприлюднено на офіційному веб-сайті Поворської сільської ради розділ «Документи»/«Регуляторна політика» у термін, установлений законодавством.
Рівень поінформованості є досить високим, оскільки мешканці активно користуються офіційними веб“Сторінками Поворської сільської ради, крім того, місцеві засоби масової інформації активно використовують електронну інформацію сільської ради для розміщення на своїх інтернет ресурсах.
Таким чином, упровадження регуляторного акта забезпечить дотримання норм чинного податкового законодавства як органами державної
VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги
Податок не є новим, тому додаткових витрат бюджету на впровадження та адміністрування регулювання не передбачається, видатки фіскальних органів та органів місцевого самоврядування не зміняться.
Здійснено розрахунок витрат на виконання вимог регуляторного акта для органів виконавчої влади та для суб’єктів господарювання великого, середнього й малого підприємництва згідно з Методикою проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами (додатки 1, 2, 3).
VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта
Рішення набуває чинності з початку наступного бюджетного періоду, тобто з 01 січня 2027 року.
Термін дії регуляторного акта необмежений у часі, що дасть змогу повною мірою вирішити проблемні питання. Проте можливий вплив зовнішніх чинників, а саме внесення змін до законодавчих і нормативно правових актів. У такому разі регуляторний акт буде переглянуто із внесенням до нього відповідних змін або його скасуванням, відповідно до підпункту 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу.
На дію регуляторного акта можуть негативно вплинути значні темпи інфляції та економічна криза.
VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта
Досягнення визначених цілей шляхом виконання вимог нового регуляторного акта принесе вигоди без необхідності залучення додаткових витрат органів місцевого самоврядування.
До кількісних показників належать: чисельність платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, надходження коштів до
|
що |
Крім кількісних показників до вигод належить забезпечення фінансування місцевих цільових програм за рахунок збільшення надходжень коштів до бюджету громади від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Для відстеження результативності дії регуляторного акта визначено такі показники:
|
Показник |
2026 рік |
2027 рік |
За 5 років |
|
Кількість платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на яких поширюватиметься регуляторний акт,осіб, у тому числі: |
26 |
26 |
26 |
|
- юридичних осіб |
9 |
9 |
9 |
|
- фізичних осіб |
17 |
17 |
17 |
|
Надходження коштів до бюджету громади від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки тис.грн, у тому числі: |
245,15 |
221,34 |
214,32 |
|
- юридичних осіб |
150,0 |
150,0 |
150,0 |
|
- фізичних осіб |
95,15 |
71,34 |
64,32 |
|
Розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання у зв’язку з виконанням вимог акта, (год/грн..)* |
03,15,20 |
* |
* |
|
Рівень поінформованості громади та суб’єктів господарювання з основних положень акта |
Всі суб’єктами господарювання будуть проінформовані про рішення сільської ради шляхом висвітлення на офіційному сайті Поворської сільської ради https://post@povorska-gromada.gov.ua/ (розділ Документи – Регуляторна діяльність) повідомлення в засобах масової інформації та інформуванням посадовими особами сільської ради та податкової служби. |
||
*Розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання, пов’язаними з виконанням вимог акта, може бути змінений, якщо зміниться розмір мінімальної заробітної плати.
15,60грн.- розмір коштів,
0,3 годин – розмір часу
ІХ. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта
Відстеження результативності дії акта буде здійснюватися в терміни, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та відповідно до методики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження
|
результативності регуляторного акта», зі змінами. Базове відстеження результативності регуляторного проводитися з 01 квітня 2027 року по 15 квітня 2027 року. Повторне відстеження результативності регуляторного акта проводитися з 15 серпня 2028 року по 30 серпня 2028 року. Періодичне відстеження результативності регуляторного акта |
|
|
проводитися раз на кожні три роки починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта.
Метод проведення відстеження результативності: статистичний.
Відстеження результативності дії акта буде здійснюватися відповідальними за
підготовку регуляторного акта - відділом фінансів Поворської сільської ради шляхом аналізу статистичних даних щодо чисельності платників податку та надходження коштів до бюджету територіальної громади, наданих Головним управлінням ДПС у Волинській області.
Аналіз регуляторного акта розроблений у відповідності до статей 4, 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами.
ВИТРАТИ
на одного суб'єкта господарювання великого й середнього підприємництва, що
виникають внаслідок дії регуляторного акта
|
№ п/п |
|
Витрати |
|
За перший рік |
|
За 5 років |
|
Оцінка «прямих» витрат суб’єктів великого й середнього підприємництва на виконання регулювання______________________________ Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/підвищення кваліфікації персоналу тощо, грн. |
|
Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/ обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо), грн,______ Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), грн._____________ Витрати, пов’язані з наймом додаткового персоналу, грн. та інше____________________ Кількість суб’єктів господарювання великого й середнього підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць*___________ Сплата податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, гри. ____________________ РАЗОМ( сума рядків 1,2,3,4,5,6) грн.. |
|
Цей податок не є новим і не передбачає витрат на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/підвищення кваліфікації персоналу, тощо._______ Податок не новий, додаткових витрат не передбачено |
|
Податок не новий, додаткових витрат не передбачено________ Податок не новий, додаткових витрат не передбачено________ 26 |
|
221 340,00 |
|
221 340,00 |
|
1 071 600,00** |
|
1 071 600,00** |
Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів великого й середнього підприємництва щодо виконання регулювання та звітування_______________________________________
|
5,20 |
|
26,00** |
Формула:
витрати часу на отримання інформації про регулювання X вартість часу суб 'єкта підприємництва (заробітна плата) = 0, Ігод**х52,00грн ** (мінімальна місячна зарплата 8 647,00 грн, погодинна 52,00 грн)= 5,20 грн.______________________ _
|
Цей податок не є новим та не передбачає витрат на організацію виконання вимог регулювання____________________ Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено |
|
10 |
|
11 |
|
15 |
|
16 |
|
Процедура офіційного подання юридичними особами декларації зі сплати податку контролюючому органу: витрати часу з підготовки та подання декнарації =0,2 год.* х 52,00 грн** (мінімальнамісячна зарплата 8647,00 гр., погодинна 52,00 грн) = 10,40 грн.________ Інші процедури___________________ РАЗОМ (сума рядків: 8 + 9+10+11 + 12), грн. Кількість суб’єктів господарювання великого й середнього підприємництва, на які буде поширено регулювання, одиниць__________ Сумарні витрати суб’єктів великого й середнього підприємництва на виконання регулювання (вартість регулювання) (рядок 13 X рядок 14), грн,__________________________________ РАЗОМ (сума рядків: 7 +15), грн. |
|
10,40 |
|
52,00** |
|
*Відповідно до пунктів 1, З, 6, карти 11 міжгалузевих нормативів чисельності працівників бухгалтерського обліку (Наказ Міністерства праці і соціальної політики України від 26 |
|
вересня 2003 року №269 «Міжгалузеві бухгалтерського обліку»). |
|
нормативи |
|
чисельності |
|
працівників |
|
Для розрахунку витрат використовується мінімальний розмір заробітної плати відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» - мінімальна заробітна плата у 2026 році: у місячному розмірі - 8647,00 грн. |
|
погодинному розмірі - 52,00 грн. Податок не є новим, суб’єкти господарювання ознайомленні з вимогами Кодексу та сплачують податок вже не один рік. Тому витрати часу на виконання вимог регулювання становлять 0,3 год. |
|
Розрахунок відповідних витрат на одного суб’єкта господарювання |
|
Вид витрати |
|
У перший рік |
|
Витрати за 5 років |
|
Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/ підвищення кваліфікації персоналу тощо |
|
Цей податок не є новим та не передбачає витрат на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, кваліфікації |
|
Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) Інших послуг (проведення наукових, Інших експертиз, страхування тощо)______________________ Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо)________________ Витрати, пов’язані з наймом додаткового персоналу__________________ _ _________ Витрати, пов’язані з отриманням первинної |
|
Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено |
|
Додаткових витрат не передбачено |
|
Додаткових витрат не передбачено |
|
52,00 грн = (8647,00 |
|
260,00** |
|
12 13
14 |
|
Не передбачено 15,60 |
|
78,00** |
|
26 |
|
15,60 |
|
78,00** |
|
221 340,00 |
|
1 071 600,00** |
|
інформації про вимоги регулювання*, грн; |
|
Витрати, пов’язані з процедурою офіційного подання юридичними особами декларації зі сплати податку контролюючому органу, грн.; |
|
гри** мінімальна місячна зарплата, 52,00 грн. погодинна мінімальна зарплата) 0,1 год. X 52,00 грн = 5,20 грн. 104,00 грн = (8647,00 грн мінімальна місячна зарплата, 52,00 грн. погодинна мінімальна зарплата) 0,2 год. X 52,00 грн = 10,40грн. |
|
520,00** |
ТЕСТ малого підприємництва (М-Тест)
1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання
Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено відповідальним за розробку регуляторного акта в березні-квітні 2026 року.
Таблиця 1
|
Порядковий номер |
Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет- форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо) Розробником проведено консультації з представниками малого підприємництва та жителями громади; телефонні розмови, соціальні мережі |
Кількість
|
Основні результати |
|
1. |
Розробником проведено консультації з представниками малого підприємництва та жителями громади; телефонні розмови, соціальні мережі |
5 |
Ознайомлення суб’єктів господарювання з запропонованими розмірами ставок та пільг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Отримання інформації та пропозицій суб’єктів господарювання щодо розміру запропонованих ставок
|
|
на |
|
суб’єктів |
Розрахункова чисельність суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання складає 11 осіб, у тому числі малого підприємництва - 5 осіб та мікропідприємництва - 6 осіб.
Питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив становить 94,03%. Регуляторний акт поширюється на суб’єктів господарювання, які перебувають на обліку в фіскальних органах інших областей України, але мають об’єкти нерухомості на території Поворської сільської територіальної громади
|
№ з/п
|
Витрати
|
у перший
|
періодичний (за наступний рік)
|
витрати за 5
|
|
Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання
|
||||
|
1 |
Придбання необхідного обладнання( пристрої, машини, механізми), грн. |
Цей податок не є новим, додаткових витрат не передбачено
|
||
|
2 |
Процедура повірки та/або встановлення на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування, грн. |
Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено
|
||
|
3 |
Процедура експлуатації обладнання(експлуатаційні витрати – витратні матеріали), грн.. |
Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено
|
||
|
4 |
Процедура обслуговування обладнання, грн.
|
Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено
|
||
|
5 |
Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць: |
11 |
11 |
11 |
|
6 |
Сплата податку на нерухоме майно, відмінне від земельної |
208 126,00 |
208 126,00 |
1 007 625,00 |
|
7 |
Сумарні витрати суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання, грн (сума рядків 1+2+3+4+6) ** |
208 126,00 |
208 126,00 |
1 007 625,00 |
|
Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування |
||||
|
8 |
Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання; Формула: витрати часу на отримання інформації про регулювання X вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) 0,1 год***х 52,00 грн ****(мінімальна зарплата 8647,00 грн, погодинна мінімальна зарплата - 52,00 грн) = 5,20 грн. |
5,20 |
5,20** |
26,00** |
|
9 |
Процедура організації виконання вимог регулювання |
Цей податок не є новим та не передбачає витрат на організацію виконання вимог регулювання |
||
|
10 |
Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), грн. |
Податок не є новим та не передбачає витрат на організацію виконання вимог регулювання |
||
|
11 |
Процедура офіційного подання юридичними особами декларації зі сплати податку контролюючому органу: - витрати часу з підготовки та подання декларації =0,2 год X 52,00 грн**** зарплата 8647,00 грн, погодинна мінімальна зарплата - 52,00 грн,) = 10,40 грн. |
10,40 |
10,40** |
52** |
|
12 |
Інші процедури |
Не передбачено |
||
|
13 |
РАЗОМ (сума рядків: 8 + 9+10 + 11 + 12), грн, |
15,60 |
15,60** |
78** |
|
14 |
Кількість суб’єктів господарювання малого підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць: |
11 |
11 |
11 |
|
15 |
Сумарні витрати суб’єктів малого господарювання підприємництва, на виконання регулювання (вартість регулювання) / рядок 13 х рядок 14- грн:
|
171,60 |
171,60 |
858,00 |
|
16 |
РАЗОМ (сума рядків: 7 + 15), грн. |
208 297,60 |
208 297,60 |
1 008 483,00 |
|
працівників |
|
чисельності |
|
вересня 2003 бухгалтерського обліку»), ** |
|
Для розрахунку витрат використовується мінімальний розмір заробітної плати відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» - мінімальна 8647,00 грн, у погодинному розмірі - |
*Відповідно до пунктів 1, З, 6, карти 11 міжгалузевих нормативів чисельності працівників бухгалтерського обліку (Наказ Міністерства праці і соціальної політики України від 26 року №269 «Міжгалузеві нормативи заробітна плата у 2026 році: у місячному розмірі 52,00 грн.
***3гідно чинного законодавства строк дії рішення органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та зборів необмежений (п.п. 12.3.3 п. 12,3 ст,12 ПКУ передбачено, якщо в рішенні ОМС про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати не визначено термін його дії, таке рішення є чинним до прийняття нового рішення).
Податок не є новим, суб’єкти господарювання ознайомленні з вимогами Кодексу та сплачують податок вже не один рік. Тому витрати часу на виконання вимог регулювання становлять 0,3 год
3.Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання
|
№ з/п |
Показник |
Перший рік |
За 5 років) грн |
|
1 |
Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання, грн, |
208 297,60 |
1 008 483,00 |
|
2 |
Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування, грн. |
171,60 |
858,00 |
|
3 |
Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання (рядок 1+ рядок 2), грн. |
208 469,20 |
1 009 341,00 |
|
4 |
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва, грн. |
- |
- |
|
5 |
Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання (рядок З + рядок 4), грн. |
208 469,20 |
1 009 341,00 |
4. Розроблення коригуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання
Розроблення коригуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання є неможливим, оскільки відповідні норми встановлені Податковим кодексом України та іншими нормативно-правовими актами і не можуть бути врегульовані на рівні місцевих рад. /
Сільський голова Інна БОНДАРЧУК
Тетяна Прокопчук