25 листопада - Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок
Сьогодні, 25 листопада, у всьому світі відзначають міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок та дівчат. Ця проблема досі залишається викликом для сучасного світу.
Саме цього дня у 1960 році під час політичних протестів у Домініканській Республіці, за наказом домініканського диктатора Рафаеля Трухільйо були жорстоко вбиті три сестри Мірабаль, що були активними учасниками супротиву. Криваве вбивство сестер збереглося в народній пам’яті надовго та мало світовий резонанс. У 1981 році активістки жіночих рухів вирішили вибрати дату їх загибелі як день протесту проти насильства щодо жінок. Символом проти всіх форм насильства над жінками є біла стрічка.
За оцінками, опублікованими ВООЗ, приблизно кожна третя (30%) жінка в усьому світі протягом свого життя зазнавала фізичного та/або сексуального насильства. Так, в Україні у 2024 році кількість випадків домашнього насильства зросла на 36%, якщо порівнювати з минулим роком, як повідомила платформа для роботи з відкритими даними "Опендатабот".
І водночас суттєво знизилася кількість справ, які доходять до суду. Якщо у 2022 та 2023 роках їх було близько 83%, то цьогоріч — лише 64%. Це найнижчий показник за останні п'ять років.
З початку війни жінки та дівчата в Україні стикаються з більшою небезпекою гендерно зумовленого насильства, сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом, торгівлі людьми та експлуатації через відсутність мінімально необхідного рівня безпеки та захисту, втрату постійного доходу та масштабне переміщення. Станом на 10 травня, Україну вже покинули 5,9 мільйонів біженців, а кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО) досягла 8 мільйонів людей. За оцінками, жінки та діти становлять 90% тих людей, які виїхали з країни.
Від домашнього насильства не застрахований ніхто, тому важливо знати, як себе захистити. Отже:
– потрібно обов’язково фіксувати домашнє насильство на фото або відео;
– якщо ви отримали травму у вигляді синців або поранень, викличте швидку, яка повинна це зафіксувати;
– фіксуйте побої на фото або відео;
– погрози і тиск записуйте на диктофон.
Номери телефонів, які можуть бути корисними:
1578 – з питань протидії торгівлі людьми;
1588 – з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей;
0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 116 123 (безкоштовно з мобільних телефонів) – із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації;
0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 527 (безкоштовно з мобільних телефонів) – з протидії торгівлі людьми та консультуванню мігрантів;
0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 116 111 (безкоштовно з мобільних телефонів) – Національна “гаряча лінія” для дітей та молоді.