15 ЛЮТОГО — МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ОНКОХВОРОЇ ДИТИНИ

Дата: 15.02.2023 08:05

У вересні 2001 року у Люксембурзі на черговій зустрічі Міжнародної конфедерації батьків, чиї діти хворі на онкологічні захворювання, було прийнято рішення про проведення Міжнародного дня дитини, хворої на рак. З 2003 року 15 лютого офіційно вважається Міжнародним днем дитини, що хвора на рак (International Childhood Cancer Day). З 2003 року заходи з нагоди цього дня проводяться і в Україні.

Основна мета цього дня — покращити інформування суспільства про проблеми дитячих онкологічних хвороб, а також про те, що діти мають право на вчасне та найкраще лікування і догляд.

За даними ВООЗ щороку приблизно 400 000 дітей та підлітків у віці 0-19 років хворіють на рак. Ця недуга є у країнах з високим рівнем доходів понад 80% випадків раку у дітей. Водночас у країнах з низьким рівнем доходу цей показник складає лише 30% випадків.

Чому в дітей виникає рак?

Однозначної відповіді на це питання немає. Вчені не можуть знайти причину виникнення більшості випадків раку у дітей. Дуже невеликий відсоток хвороб може бути спричинений факторами навколишнього середовища та способом життя дитини. Профілактика раку у дітей має бути спрямована на те, щоб запобігати хворобі, що може розвинутися у дорослому віці.

Такі інфекції як ВІЛ, вірус Епштейна-Барр є факторами ризику розвитку раку у дітей. Інші інфекції можуть збільшити ризик розвитку раку у дитини в дорослому віці, тому важливо робити щеплення:

• від гепатиту В (профілактика раку печінки);

• вірусу папіломи людини (профілактика раку шийки матки).

Приблизно у 10% дітей з онкологічними хворобами може бути генетична схильність до хвороби. Але більшість онкологічних захворювань у дітей не спричинені спадковими змінами ДНК.

Важливість ранньої діагностики

Якщо онкологічне захворювання виявлено на ранній стадії, з великою ймовірністю лікування буде ефективним, а отже знижується ризик смерті. Якість життя дитини значно покращиться, якщо рак вчасно виявити та почати чимшвидше лікувати. Не менш важливою складовою цього пазлу здоров’я є правильний діагноз. Адже кожна недуга має свою схему лікування.

Симптоми, на які варто звертати увагу:

• лихоманка;

• сильний та постійний головний біль;

• біль в кістках;

• втрата ваги.

Обов’язково звертайтеся до педіатра або сімейного лікаря, якщо помітите ці симптоми у своєї дитини!

Пам’ятайте! Раннє виявлення раку — запорука успішного лікування!